Krepšinio vaizdo analizė – ar tai naudinga lažybose?
Dažnai, pradedančiam lažintis, kyla klausimas – ar reikia stengtis žiūrėti kuo daugiau varžybų? Ar taip pavyktų įgauti pranašumą ir lažintis sėkmingai?
Ir atsakymų į šiuos klausimus yra įvairių – vieni teigia, kad tai suteikia didelį pranašumą ir analizei tik statistikos duomenų nepakanka, kiti teigia priešingai.
Visgi, kaip ir įprasta, tobuliausias variantas tikriausiai būna tarpinis – kai sprendimai paremti ir statistiniais duomenimis, ir vaizdo analize.
Kaip tai turėtų atrodyti? Pavyzdžių internetinėje erdvėje daugybė. Daug naudos gali suteikti tokie „YouTube“ kanalai kaip „BBallBreakdown“ arba „Coach Daniel“ kartu su statistiniais rodikliais, randamais NBA.com tinklalapyje ar kituose šaltiniuose.
Šiame „BBallBreakdown“ vaizdo įraše analizuojamas Filadelfijos „76ers“ naujoko Beno Simmonso žaidimas.
Tai ne tik suteikia naudingos informacijos, sprendžiant, kas taps Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) metų naujoku. Tai taip pat realiais pavyzdžiais parodo stipriąsias ir silpnąsias žaidėjo žaidimo puses.
Iš šios vaizdo analizės matome, kad komandos B.Simmonsui suteikia pernelyg daug erdvės veržtis arčiau krepšio. Ko įprastai iš jo taiklumo galėtume nepastebėti, B.Simmonsas mėgsta atlikti sudėtingus metimus iš vidutinio nuotolio, kas yra šiuolaikiniame krepšinyje labai neefektyvu, o verždamasis dažnai neišnaudoja savo fizinės jėgos ir ūgio, sudėtingai paleisdamas kamuolį puskabliu ar kitokiu sudėtingesniu nei įprasta būdu.
Iš statistikos akivaizdu, kad jis nemeta tritaškių ir šį sezoną dar nepataikė nei vieno. Šiuo metu tai jam uždeda nemenka limitą ir didelių žinių nereikia, kad galėtume nuspręsti, jog geros komandos – kurios ginasi geriau nei vidutiniškai – tam skirs dėmesio ir stengsis uždaryti baudos aikštelę bei priversti gynėją mesti iš toli.
Štai, pačios nerezultatyviausios B.Simmonso rungtynės buvo prieš geras komandas, turinčias gerą trenerių štabą – į Bostono „Celtics“ krepšį jis įmetė vos 11 taškų, pataikydamas 4 metimus iš 11. Oklando „Warriors“ žaidėjui leido įmesti 6 metimus iš 17 ir pelnyti vos 13 taškų. Gerai pasidarbavo Jutos „Jazz“ ir Indianos „Pacers“ komandos, skiriančios nemažą dėmesį gynybai.
Rezultatyviausi žaidėjo pasirodymai buvo prieš Hiustono „Rockets“, Dalaso „Mavericks“ ir Los Andželo „Clippers“ (22-24 taškai su 64-67 proc. taiklumu).
Akivaizdu, kad šiuo atveju užtenka žaisti prieš geriau besiginančią komandą ir realu, jog žaidėjo rezultatyvumas kris žemiau jo vidurkio.
Žinoma, tai nėra faktas ir dažnai būna sunku nuspėti tokį dalyką, tačiau sudėtingiausia būna, kai tam tikras žaidėjas neturi tokių konkrečių minusų savo žaidime (daug ką daro vidutiniškai, todėl kartais pasiseka, o kartais ne). Su B.Simmonsu viskas kitaip ir, jei neatrandate laiko stebėti visas „76ers“ rungtynes, ši analizė kartu su NBA statistikos tinklalapiu turėjo suteikti daug naudingos informacijos.
***
Varžybų stebėjimas, jei bent kažkiek yra nusimanymo žiūrimame sporte, padeda susidaryti įspūdį apie komandos žaidimo stilių – ar ji stengiasi kuo greičiau užpulti, ar remiasi tritaškiais? Ar patyrus traumą kažkuriam žaidėjui, kiti gerai kompensuoja jo netektį?
NBAmath.com tinklalapis pateikia žaidėjų žaidimo duomenis ir matome, kokioje srityje žaidėjai labiausiai pasižymi. Todėl, žinodami komandų žaidimo stilių bei palyginę tam tikro žaidėjo žaidimo stilių (ar komandos žaidimo stilių) galime numanyti, kaip pasikeis žaidėjo/komandos statistika dviejų mums žinomų ekipų akistatoje.
Labai naudinga yra NBA.com pateikiama tempo (angl. pace) statistika. Kai žaidžia greita komanda su lėta, galime spėti, jog greitos komandos tempas gali kiek nukristi, o todėl gali kristi ir rezultatyvumas.
Didinant žinias ir sužinant daugiau apie derinius, galime dar daugiau sužinoti apie komandas ir taip atlikti geresnius statymus bei laimėti daugiau.