„Lietkabelio” istorija: krepšinio klubas “Panevėžys”. I-a dalis
Pabandykime dabar užduoti sau klausimą – kokie yra iškiliausi 5 Lietuvos krepšinio klubai? Pirmiausia, turbūt reiktų paminėti Kauno „Žalgirį“, paskui Vilniaus „Statybą“ (dabartinį Vilniaus „Rytą”), Vilniaus „Kibirkštį“ (garsiausias moterų krepšinio klubas), tarkim dar Klaipėdos „Neptūną“ ir šlovingąją istoriją turintį Panevėžio „Lietkabelio“ klubą.
Kaip teigia komandos oficiali svetainė – krepšinio klubo Lietkabelis istorija prasidėjo 1964 metais. Šis pavadinimas nesikeitė 32 metus. Namų rungtynes panevėžiečiai žaidė 1965 metais atidarytuose „Aukštaitijos“ sporto rūmuose, kurių statybą inicijavo V.Variakojis. Dauguma Panevėžio komandos žaidėjų savomis rankomis prisidėjo prie šių rūmų statybų.
Paskelbus Lietuvos nepriklausomybę, verslui teko mokytis dirbti pasikeitusiomis sąlygomis, todėl 32 metus panevėžiečius rėmusiai „Lietkabelis“ gamyklai patyrus sunkumus, teko atsisakyti krepšinio komandos rėmimo proceso. Kaip dažnai sporte būna, atėjęs stambesnis rėmėjas nori ir stambesnės reklamos, todėl dažnai yra „pasisavinamas“ komandos pavadinimas. Ir prasidėjo:
-
- 1996-1999 m. Panevėžio „Kalnapilis”
- 1999-2000 m. Panevėžio „Sema”
- 2000-2001 m. Panevėžio „Panevėžys”
- 2001-2003 m. Panevėžio „Malsena”
- 2003-2004 m. Panevėžio „Aukštaitija”
- 2004-2007 m. Panevėžio „Panevėžys”
- 2007-2012 m. Panevėžio „Techasas”
- nuo 2012 m. Panevėžio „Lietkabelis”
Dabar apžvelkime laikotarpį, kai du kartus komanda vadinosi tiesiog Panevėžio „Panevėžys“. Tai būtent tas laikotarpis, kai nebuvo vieno didelio rėmėjo, o klubą išlaikė kelių entuziastų grupė.
Informacijos apie tuometinį BC „Panevėžį“ netgi visagaliame internete rasti sunkoka, jau nekalbant apie darbartinę, oficialią klubo svetainę. LKL puslapyje taip pat mažoka istorinės informacijos. Bet labiau pakamavus savo atmintį, galima atrasti ir įdomių faktų apie tuometinę sudėtį ir klubo rezultatus, o jie daugmaž vienodi. Reguliariajame sezone 2001 m. – 7 vieta, 2005, 2006 m. – 8 vieta, sėkmingiausias pasiekimas 2007 m – 5 vieta. Atkrentamųjų varžybų serija visus BC „Panevežys“ gyvavimo metus baigdavosi identiškai – iškritimas ketvirfinalio serijoje.
Ne išimtis ir 2006-2007 metų sezone, kai pralaimėta prieš tuomet aukso amžių išgyvenusį „Šiaulių“ klubą. Tik susigrąžinus „Lietkabelio“ vardą, klubas išplaukė į platesnius Europos vandenis ir dabar eilę metų rungtyniauja „Čempionų lygoje“. Tuo tarpu tuometinis Panevėžio klubas, galėjo pasigirti tik vienu ryškesniu tarptautiniu laimėjimu – BBL iššūkio taure – 2005 metais, kai turnyre dalyvavo ne pirmo ryškumo Latvijos ir Estijos klubai. Be BC „Panevėžys“ prizininkų ketvertą sudarė: Gulbenės „Bumerangs/ASK“, Kėdainių „Nevėžis“, Talino „Triobet/Dalkia“. Gulbenės klubą finale Panevėžio komanda įveikė rezultatu – 87:74.
Įdomiausi žaidėjai
Tuometiniame BC „Panevėžys“ žaidė ir praeityje garsių krepšininkų. Pirmiausia, Saulius Kazevičius. Šis krepšininkas ypatingas tuom, kad nors ir yra ragavęs legionieriaus duonos, bet praktiškai kiekvieną sezoną yra rungtyniavęs LKL (trumpiausias sezonas 2004-2005 Alytuje, 7 rungtynės). Karjerą pradėjęs 1994 metais Šilutės „Šilutės“ klube, vėliau tapo ilgamečiu Alytaus „Alitos“ žaidėju. Nuo 1995 iki 2011 metų su pertraukomis rungtyniavo netgi 11 sezonų.
Didžiausi karjeros pasiekimai: 2002 m. LKL trečiosios vietos laimėtojas (Alytaus „Alita”), 2003 m. LKL čempionas. Panevėžio komandoje žaidė vos 2005 – 2006 metų sezone ir, atsižvelgiant į statistinius duomenis, nuo šio sezono prasidėjo antroji jaunystė. Pelnomų taškų vidurkis buvo 24,5 taško.
Matas Niparavičius. Dar viena įdomi asmenybė. Nors krepšininko karjerą labai pristabdė traumos, jis spėjo pažaisti 2004 – 2005 sezone Klaipėdos „Neptūne“, legionieriaus duonos ragavo 2005 – 2006 Limasolio „Apollon” klube, karjerą baigė 2009 – 2010 Marijampolės „Sūduvos“ komandoje. Panevėžio komandoje žaidė du trumpus sezonus 2005 ir 2006 metų sezonuose. M.Niparavičius nebuvo garsus krepšininkas, bet labiausiai jo asmenybė išryškėjo kaip verslo žmogaus.
Verslo studijos Šarlotės universitete iš tiesų buvo naudingos. Baigęs karjerą krepšininkas ilgą laiką dirbo Šarūno Marčiulionio verslo projektuose. Buvęs sporto baro projektų vadovas ir viešbučio „Šarūnas“ direktoriaus pavaduotojas šiuo metu dirba vadybinį darbą UAB „Taste Trade”. Mato Niparavičiaus pilna visur, jis taip pat buvo projekto „Šok su manimi“ dalyvis ir yra žmogus, jaučiantis ypatingą meilę žirgams.
Ernestas Ežerskis. Tuo metu labai perspektyviu laikytas krepšininkas, ant kurio ir „savo tinklus” buvo užmetęs Vilniaus „Lietuvos rytas“. Karjerą pradėjo 2004 metais ir būtent Panevėžio „Panevėžio“ komandoje. Sėkmingas žaidimas atkreipė „Lietuvos ryto“ vadovų dėmesį ir 2006 m. pasirašė ilgalaikę sutartį su Vilniaus „Lietuvos Rytu“.
Tuo metu abu Lietuvos krepšinio grandai pasirašydavo aibę sutarčių su perspektyviais krepšininkais, todėl įsitvirtinti pagrindinėje sudėtyje daug šansų nebuvo. Todėl, Ernestas Ežerskis Vilniaus komandos gretose spėjo sužaisti vos vienas rungtynes. Nuo tada ir prasidėjo nesėkmių ruožas – tai žaidėjas paskolinamas „Neptūnui“, paskui Švedijos „KR Basket” klubui, tada trys metai nestipriausioje „Aisčių“ komandoje, vėl grįžimas į Panevėžį, tuometinę „Techaso“ komandą. Tada vėl krepšinio kelionių kryptys: Latvija, Kėdainiai, Švedija, Prienai, Utena ir vėl Panevėžio „Lietkabelis BC“ ir tuo kelionės dar nesibaigė. Todėl, drąsiai galima teigti jog šio krepšininko karjera buvo „ant ratų“.
„Panevėžio“ komandoje taip pat žaidė ir Gediminas Navickas, kuriam nepavyko įsitvirtinti kitoje barikadų pusėje – „Žalgirio“ komandoje. Dar BC „Panevėžys“ gretose rungtyniavo tokie žaidėjai kaip: Aurimas Statkus, Mantas Čepaitis, Osvaldas Mačernis, Aurimas Papučka, Paulius Abramavičius, Tomas Černeckis, Rytis Streikus.