LKL startas: kas sugebės pasipriešinti „Žalgiriui“?

Naujasis 27-asis LKL sezonas prasideda jau šiandien, tačiau Kauno „Žalgiris“ toliau lieka nepajudinamu Lietuvos arenų favoritu. Sunku suvokti, kaip turėtų susidėlioti aplinkybės, kad kauniečiai netaptų stipriausia LKL komanda 22-ąjį kartą.

Vis dėlto apžvelkime, kas turi daugiausia pajėgumų pasipriešinti pagrindiniam šalies krepšinio flagmanui. Savaime suprantama, kad sezonui dar neprasidėjus, spėlioti yra gana sunku, tačiau žvelgiant iš nūdienos perspektyvų Vilniaus „Rytas“, Utenos „Juventus“ bei Panevėžio „Lietkabelis“ atrodo kaip trys realiausi pretendentai išsirikiuoti už „Žalgirio“ nugaros ir sudaryti stipriausių šalies komandų ketvertą 2020-2021 metų sezone.

1 lentelė. LKL statymų įžvalgos ir komandų tendencijos

Komanda Stilius Statymų Strategija
Juventus Atakuojantis krepšinis su vidutine gynyba Sezono pradžioje turėtų demonstruoti puikią formą, todėl verta imti namų minusines foras ir pliusines foras prieš LKL grandus + totalų overiai
Rytas Atakuojantis krepšinis su vidutine gynyba Totalų overiai didesni nei 160 taškų
Lietkabelis Prisitaiko prie varžovo Komanda turi ilga atsarginių žaidėjų suolelį, todėl turėtų palaikyti stabilius rezultatus. Verta imti mažas minusines foras + imti pliusines foras, kai ši komanda yra „underdog”
📖 Turinys

Vilniaus „Rytas“ – vienas kukliausių biudžetų per klubo istorija

Vilniaus „Rytas“ šiemet paskelbė turėsiąs vieną kukliausių biudžetų per visus XXI amžiaus sezonus, tačiau panašu, jog tai nesutrukdė sostinės klubui surinkti jauną ir įdomią sudėtį. Klubą paliko keletas svarbių krepšininkų, kaip antai Cameronas Bairstow, Ąžuolas Tubelis, Deividas Sirvydis, Terrellas Holloway‘us, Einaras Tubutis, Francisco Cruzas, Eimantas Bendžius, Marekas Blaževičius. Tiesa, emociškai ir praktiškai klubui skaudūs tik pastarųjų trijų krepšininkų išvykimai.

Svariausiu tarpsezoniu žingsniu vilniečių stovykloje tapo atakuojančiojo gynėjo Andrew Goudelocko įsigijimas. 31 metų amerikietis yra vilkėjęs „Los Angeles Lakers“ bei „Houston Rockets“ klubų aprangas NBA lygoje, atstovavęs visai virtinei Europos krepšinio grandų, taipogi rungtyniavęs Kinijos CBA lygoje.

NBA laimės A. Goudelockas nerado, tačiau kituose klubuose visuomet buvo ryškus ir pavojingas žaidėjas. Jei šis veteranas turi vidinių ambicijų sugrįžti į Europos krepšinio elitą ir žaisdamas „Ryto“ gretose atiduos visas jėgas, tai gali būti viena ryškiausių klubo žvaigždžių per pastaruosius kelerius metus.

Įmanomas ir priešingas scenarijus – A. Goudelocko karjeros zenitas jau praeityje, o tai suvokęs krepšininkas gali ir neberodyti didžiausios motyvacijos aikštėje, kaip pernai klubą nuvylęs ir tik paskiruose mačuose iš savęs maksimumą spaudęs T. Holloway‘us.

Rytas draugiškų rungtynių rezultatai
Rytas – Panathinaikos 67:75
Rytas – Pieno Žvaigždės 91:94
Rytas – CBET 107:70
Rytas – SC Promotey 89:77
Rytas – Nevėžis 92:74

Svari rolė teks ir už A. Goudelocką šešeriais metais jaunesniam jo tautiečiui įžaidėjui Demetriusui Jacksonui. Nors pastarasis krepšininkas yra vos 185cm ūgio, jo sprogstamoji galia bei gebėjimas rinkti taškus nekelia abejonių, o naujasis Vilniaus klubo vyriausiasis treneris Donaldas Kairys išskyrė ir gerus D. Jacksono gabumus vadovauti komandos puolimui.

Tiesa, šiam gynėjui gali prireikti šiek tiek laiko adaptuotis prie europietiškojo krepšinio, kadangi senajame žemyne jis anksčiau nerungtyniavo, o prieš tai gynė NBA ekipų „Boston „Celtics“, „Houston Rockets“ ar „Philadelphia 76ers“ garbę.

Stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje amerikiečiui įžaidėjui įsitvirtinti nepavyko, bet sezonas Vilniuje gali būti gera paskata kilti į aukštesnį lygį ir didesnius kontraktus, nes D. Jacksonui – vos 25-eri.

Paskutinis naujai įsigytas „Ryto“ legionierius – dar vienas JAV krepšinio mokyklos produktas, NBA patirties taipogi turintis sunkusis krašto puolėjas Chrisas McCulloughas. „Brooklyn Nets“ ir „Washington Wizards“ klubams anksčiau atstovavęs 206cm ūgio atletas yra vertinamas dėl savo kovingumo tiek atakuojant, tiek ginant savąjį krepšį, todėl sėkmingas jo žaidimas Vilniuje solidžių aukštaūgio kiek stokosiančiam klubui būtų labai svarbus.  

Visi kiti „Ryto“ krepšininkai – lietuviai. Prie komandos senbuvių Martyno Echodo, Mindaugo Girdžiūno, Dovio Bičkauskio, Karolio Giedraičio ar Arno Butkevičiaus prisijungė buvės „Šiaulių“ terminatorius po krepšiais Rokas Gustys, universalusis Utenos „Juventus“ puolėjas Gytis Radzevičius, praėjusiame sezone Prienuose praleidęs „Žalgirio“ sistemos produktas Lukas Uleckas.

Be minėtų sportininkų, „Ryto“ komandą papildė praėjusiame sezone Prancūzijoje, Dižono JDA gretose žaidęs Saulius Kulvietis, kuriam LKL duonos skonis yra puikiai pažįstamas. Epizodinio vaidmens komandoje gali tikėtis ir Lietuvos krepšinio legendos Šarūno Marčiulionio sūnus Augustas.

2 lentelė. Kelintą vietą reguliariame sezone užims LKL komanda? (Koeficientai iš Betsafe.lt)

Klubas 1 Vieta 2 Vieta 3 Vieta 4 vieta
Rytas 13.00 1.57 2.40 21.00
Lietkabelis 21.00 2.55 1.75 3.85
Juventus 151 36 4.00 1.60
Žalgiris 1.05 13.00 101 1001

Svarbios rokiruotės įvyko ir trenerių štabe, kur porą pastarųjų sezonų klubui vadovavusį Dainių Adomaitį pakeitė Donaldas Kairys. Nuo 2005 metų vyriausiuoju treneriu ar asistentu įvairiuose klubuose dirbęs legendinio Stepono Kairio sūnus kojas apšilti jau spėjo ir Lietuvos rinktinės štabe, o pastaraisiais metais jo vadovaujamos ekipos demonstravo gražų, akiai patrauklų atakuojantį krepšinį.

Pagal tai, kokius žaidėjus šiam sezonui subūrė Vilniaus „Rytas“ ir kokį trenerį pasirinko, panašu, jog ir vilniečiai žais panašiai, juolab kad tokio pobūdžio krepšinis jau daug metų žaidžiamas sostinėje. „Rytas“ ir toliau bus tipinė „overio“ komanda, tuo abejoti beveik nėra pagrindo.

Komanda jauna, talentinga, labai greita, tačiau ne itin patyrusi, kiek stokojanti atletizmo, o nemažai jos sudėtyje esančių žaidėjų negarsėja kaip geri gynybos specialistai. Suprantama, asmeninės gynybos spragas galima bent dalinai užkamšyti komadiniais veiksmais, bet tam paprastai reikalingi geri gynybinio pobūdžio aukštaūgiai bei komandinės gynybos niuansus gerai išmanantys treneriai.

Nepanašu, kad „Rytas“ turėtų bent vieną iš šių komponentų. Be to, klubo legionieriams, kuriems ir numatytas lyderių vaidmuo, žadantis daug minučių aikštėje, sezonas Vilniuje yra gera galimybė „pasidaryti“ gerus statistinius rodiklius prieš sekantį transferų langą ateinančią vasarą, o gera gynyba statistikos protokoluose nežymima.

LKL čempionate penkiskart lygos čempionai vėl bus tarp pačių ryškiausių favoritų nepaisant susitraukusio biudžeto. Jų puolimas bus griaunanti jėga ir dauguma „totalų“ iki 160 taškų ribos ar kiek virš jos iš anksto kvepės uždarbiu. Bent jau tol, kol visi pagrindiniai krepšininkai bus sveiki ir motyvuoti žaisti.

Galimybes FIBA Čempionų Lygoje derėtų vertinti atsargiau, tačiau į atkrintamąsias varžybas viena geriausių Lietuvos komandų pakliūti tikrai turėtų. Tuo tarpu LKL čempionate penkiskart LKL laimėtojai gali tapti gerais kandidatais statymams su minusinėmis foromis – pajutę kraują, jauni ir ambicingi „vilkai“ sustoti nenorės.

Puolamojo stiliaus „Rytas“ ateinantį sezoną bus įdomi komanda, kuri jei ir nenuvers kalnų aikštėje, bet demonstruos akiai patrauklų energingą žaidimą. Vilniaus klubo vadovybė padarė pakankamai gerą darbą vasarą, kad sirgaliai sezono starto nelauktų pesimistinėmis nuotaikomis.

Utenos „Juventus“ – išlaikė komandos branduolį

Utenos „Juventus“ naująjį sezoną pasitinka išlaikę komandos branduolį, kas leidžia tikėtis neblogų rezultatų jau pačioje LKL čempionato pradžioje. Vytautas Šulskis, Marius Runkauskas, Bryantas Crawfordas, Žygimantas Skučas, Julius Jucikas, Ignas Vaitkus ar Martynas Žvirblis komandos sudėtyje buvo ir pernai, o du iš penkių vasaros naujokų – Mindaugas Kupšas bei Gintautas Matulis – Utenoje yra gerai pažįstamos personos.

Mindaugas Kupšas klube rungtyniavo 2017-2018 metų pirmenybėse, o Gintautas Utenoje praleido net šešis sezonus, gindamas raudonųjų garbę 2008-2014 metais. Komandoje liko tas pats trenerių štabas, su kuriuo žaidėjai nesunkiai ras bendrą kalbą.

Juventus draugiškų rungtynių rezultatai
Juventus – Lietkabelis 73:84
Juventus – Pieno Žvaigždės 102:83
Juventus – Šiauliai 99:93
Juventus – Žalgiris 71:102
Juventus – Šiauliai 88:61

Apskritai, atmosfera, kurią ekipoje kuria charizmatiškasis vyriausiasis klubo treneris Žydrūnas Urbonas ir aibė klubo spalvoms atsidavusių darbuotojų, buvo vienas pagrindinių uteniškių pranašumų prieš daugelį varžovų per eilę sezonų, ir krepšinio radarai kolkas tikrai nefiksuoja jokių pokyčių šiuo aspektu dar vienam LKL čempionatui artėjant.   

Kalbant apie tikrus naujokus ekipoje, reikėtų paminėti Redo Šukštos ir Martyno Gecevičiaus pavardes. Naujokas buvo ir Gleno Rice‘as, bet jis komandoje išbuvo tik savaitę ir dėl savo darbų už aikštelės ribų buvo išmestas iš „Juventus“ komandos.

R. Šukštai Utenoje numatyta vieta atsarginių žaidėjų suolo gale. Tuo tarpu M.Gecevičiui tikrai nenumatyta vieta ant suolo. Šis sportininkas yra apskritai vienas garsiausių visų laikų krepšininkų , praeityje dukart tapęs Eurolygos čempionu su Pirėjo „Olympiacos“ bei aštuonis sezonus žaidęs tuo metu kur kas geresnius laikus išgyvenusiame Vilniaus „Lietuvos ryto“ klube. Lietuvos vyrų krepšinio rinktinėje, su kuria 2010 metų planetos pirmenybėse Turkijoje pasipuošė bronzos medaliu.

Tiesa, pastaraisiais metais šio krepšininko karjeros kreivė nuolatos smigo tik žemyn, ir Martyno sportinė forma bei motyvacija žaisti visa jėga kartais keldavo nemažų abejonių. Vis dėlto, per kol kas neilgą savo vyriausiojo trenerio karjerą Ž. Urbonas spėjo pagarsėti kaip tas krepšinio strategas, kuris neleidžia savo žaidėjams tinginiauti aikštėje ir net ne iš pačių darbščiausių neretai išspaudžia viską.  Jei pavyks uždegti Geco ambicijas ir sportinį charakterį, Utenoje jis gali tapti dar labai ryškia figūra.

Žvelgiant apskritai, Utenos komandos fanai naujojo sezono starto gali laukti su nemaža optimizmo doze. Kol daugumą LKL ekipų varžo finansiniai pančiai ir jų sudėtys yra pastebimai susilpnėjusios bei neatpažįstamai pasikeitusios, „Juventus“ subūrė geriausių žaidėjų grupę klubo istorijoje.

Akivaizdu, kad klubo fanai lauks iš savo numylėtų geresnių rezultatų nei bet kada anksčiau, o tai bus naujas psichologinis iššūkis ir Ž. Urbonui. Anksčiau jis neretai savo klubo nesėkmes teisindavo traumomis arba nepakankamai pajėgia sudėtimi, tačiau jau dabar aišku, jog bent pastarajam pasiteisinimui vietos ateinančiais metais nebus.

Utenos „Juventus“, panašiai kaip ir Vilniaus „Rytas“, žais greitą ir rezultatyvų krepšinį. Namų rungtynėse uteniškiai turėtų nesunkiai susirinkti pergales prieš praktiškai visus LKL lentelės galinės dalies varžovus, ir visiškai nestebintų, jei dauguma pergalių būtų pasiektos ir triuškinamais skirtumais.

Sezono pradžioje ši ekipa gali būti ypač pavojinga net LKL lyderiams, kadangi turės tiek susižaidimo, tiek formos pranašumą, mat net trys „Juventus“ krepšininkai – G. Matulis, I. Vaitkus bei V. Šulskis –  3×3 gatvės krepšinio profesionalų kovose atstovauja vasarą naujai susikūrusią Utenos „Uniclub“ ekipą, tad bent jų forma jau rugsėjo viduryje bus optimali.

Didesniu minusu uteniškių žaidime gali tapti gynyba. Šiais laikais absoliuti dauguma ekipų savo žaidimą grindžia „du prieš du“ deriniu, o gynyba prieš jį bus sunkus rebusas aukštaičiams. Vidurio puolėjai M. Kupšas bei J. Jucikas yra lėti ir nepaslankūs „stepoutuose“, o Ž. Skučas neretai prisirenka ankstyvų ir nereikalingų pražangų.

Maža to, visi be išimties gynėjai arba negali, arba, atvirai pasakius, nelabai ir nori gintis, tad aukšto rezultatyvumo rungtynės nuolat lydės raudonųjų velnių mačus. Daugybė „total overių“ ir statymai už uteniškių pergales ankstyvoje sezono stadijoje žaidžiant ne su LKL grandais, tame tarpe su nedidelėmis minusinėmis foromis – tai kryptys, į kurias turėtų žvelgti lažybų entuziastai. 

Panevėžio „Lietkabelis“ – ar nauji žaidėjai pakeis išvykusius?

Panevėžio „Lietkabelis“ yra dar viena komanda, kuriai nepatekimas į stipriausiųjų komandų ketvertą tiek reguliariajame sezone, tiek per atkrintamąsias varžybas būtų tikra tragedija. Nuo 2016-2017 metų LKL čempionato, kuomet po eilės varganų sezonų panevėžiečiai sukūrė tikrą krepšinio pasaką ir kovėsi LKL finalo serijoje su Kauno „Žalgiriu“, „Lietkabelis“ save tvirtai įrašė į LKL favoritų gretas.

Tiesa, tarpsezoniu komandos veidas nemažai keitėsi, o tokio lygio krepšininkų kaip Tomas Dimša, Željko Šakičius, ar Martynas Sajus praradimas yra gana skaudus. Visi minėti žaidėjai paliko Aukštaitijos sostinę dėl kur kas solidesnių kontraktų, be to, and „Cido“ arenos parketo vietos krepšinio aistruoliai nebeišvys ir Tomo Lekūno, Rihardo Kuksiko bei Gilvydo Birutos.

Lietkabelis draugiškų rungtynių rezultatai
Lietkabelis – Juventus 84:73
Lietkabelis – Ogre 91:74
Lietkabelis – Neptūnas 74:76
Lietkabelis – Žalgiris 78:102
Lietkabelis – VEF 92:70
Lietkabelis – Latvijas Universitate 74:46
Lietkabelis – Žalgiris-2 106:50

Tiesa, pastarųjų trijų krepšininkų netektys nėra itin didelis nuostolis, kadangi tik Tomas iki jį ištikusios sunkios peties traumos, anksti užbaigusios biržiečio sezoną, „Lietkabelio“ gretose turėjo kiek svaresnį vaidmenį.

Kalbant apie transferų lango pozityvą, viena svarbiausių strateginių Panevėžio komandos pergalių yra vyriausiojo trenerio iš Serbijos Nenado Čanako išlaikymas. 44 metų mažakalbis specialistas garsėja savo reiklumu, darbštumu, kukliu ir nekonfliktišku charakteriu, o nuo 2018 metų lapkričio pradžios jo vadovaujami aukštaičiai nuolatos demonstruodavo gana solidų ir stabilų žaidimą.

N. Čanako indėlis į Panevėžio klubo žaidimo braižą vėl bus didžiulis, o ir talento jo vadovaujamoje kariaunoje nestinga, nepaisant kelių sparnus pakėlusių praėjusio sezono lyderių. Jiems „Lietkabelis“ netruko rasti pamainą, o iš atvykusių krepšininkų pirmiausia reikėtų pažymėti Marino Maričiaus, Gyčio Masiulio, Kyle‘o Vinaleso pavardes.

Maričiaus užduotis naujoje ekipoje – pakeisti M. Sajų. Bent jau kolkas atrodo, kad tai neblogas pakaitalas praėjusiame sezone stabilaus žaidimo nedemonstravusiam buvusiam žalgiriečiui. 2018-2019 metų sezone atstovaudamas Ostendės „Filou“ kroatas tapo Belgijos čempionu, o po triumfo šalies čempionate persikėlęs į kitą belgų klubą Alsto „Okapi“ buvo vienas geriausiai žaidžiančių vidurio puolėjų aukščiausiame Belgijos vyrų krepšinio divizione.

Sunku suabejoti ir kito į Aukštaitijos sostinę atvykusio legionieriaus K. Vinaleso talentu. Puerto Riko pilietybę turintis amerikietis įžaidėjas praėjusiame sezone tiesiog žibėjo pajėgioje VTB Vieningoje Lygoje, kurioje po sezono buvo penktas pagal pelnytus taškus, o jo atstovaujamas Talino „Kalev/Cramo“ tokią pat vietą užėmė galutinėje komandų rikiuotėje.

Tai buvo geriausias estų pasirodymas VTB Vieningoje Lygoje per visus joje žaistus sezonus, o pats taškus rinkęs bei komandos draugams rezultatyvius perdavimus dalinęs vijurkas iš JAV buvo absoliutus „Kalev/Cramo“ lyderis. 

Savo ruožtu G. Masiulis papildė jau ir taip gausias buvusių žalgiriečių bei šios sistemos auklėtinių gretas Panevėžyje. Prieš du metus iš Kauno „Žalgirio“ nuomos pagrindais į Klaipėdos „ Neptūną“ išsiųstas legendinio žalgiriečio Tomo Masiulio sūnus uostamiestyje padarė milžinišką pažangą ir dabar yra vienas įdomiausių bei perspektyviausių jaunųjų LKL krepšininkų.

Kaip ir jo tėtis, Gytis pasižymi puikia darbo etika bei pasiaukojančia kova po krepšiu, o ir tolimi bei vidutinių distancijų metimai šiam sunkiajam krašto puolėjui nėra jokia problema. N. Čanakas vertina darbščius žaidėjus, tad G. Masiulis Panevėžyje prapulti neturėtų.

Po praėjusio sezono „Lietkabelyje“ liko broliai Paulius ir Marius Valinskai, komandos kapitonas Vytenis Lipkevičius, Margiris Normantas, Gabrielius Maldūnas bei Tadas Vaičiūnas, o prie jų dar prisijungė naujokai Paulius Poška, Jokūbas Gintvainis bei Troy‘us Barniesas.

Taigi, galima jau dabar drąsiai teigti, kad Panevėžio klubas bus pagrindinis Utenos „Juventus“ bei Vilniaus „Ryto“ varžovas kovoje dėl aukščiausių vietų iškart už Kauno „Žalgirio“ nugaros.

Skirtingai nuo vilniečių ar uteniškių, „Lietkabelio“ žaidimą lažybų fanams reikėtų vertinti kiek atsargiau. Gana sudėtinga nuspėti šios komandos rezultatyvumą ir tempą, kurį ji primes rungtynėse savo varžovams.

Skirtingai nuo „Ryto“ stratego D. Kairio ar „Juventus“ vairininko Ž. Urbono, N. Čanakas nežaidžia visų rungtynių ugniniu tempu ir kaitaliodamas žaidimo ritmą puolime bei skirtingas gynybines schemas, bando palaužti varžovus taktiškai.

Dėl šios priežasties pas pastaruosius du sezonus buvo gana sunku nuspėti kokio rezultatyvumo bus panevėžiečių mačai. Vis dėlto „Lietkabelis“ gali atnešti pelno kaip „underdogas“ žaisdamas su pajėgesnėmis ekipomis.

Be to, sezono pradžios išvykos mačuose su LKL vidutiniokais ar autsaideriais ši komanda turėtų padengti ne itin dideles minusines foras, kadangi ilgas žaidėjų suolelis ir sumanus vyriausiasis treneris teoriškai turėtų išlaikyti žaidimą gana stabilų visų mačų metu, kuo tikrai negalės pasigirti silpnesni panevėžiečių varžovai LKL čempionate.

Savaime suprantama, jog sezonui nė neprasidėjus drąsias ir toliaregiškas išvadas daryti yra labai nedėkinga užduotis. Nepaisant to, kitoms LKL ekipoms reikės tiek titaniškų pastangų, tiek neįtikėtinai palankių aplinkybių samplaikos, kad ilgoje sezono tiesiojoje išstumtų „Žalgirį“, „Rytą“, „Juventus“ ar „Lietkabelį“ iš pajėgiausiųjų LKL ekipų ketverto.

LKL Rezultatai

LKL

LKL Tvarkaraštis

LKL

Decimal
Martynas Norvilas nuo jaunystės žavėjosi kazino ir sporto lažybomis, o bėgant metams tapo šios srities ekspertu. Dėl savo aistros statymams jis praleido daugybę valandų studijuodamas įvairias sporto šakas ir strategijas, analizuodamas tikimybes ir tobulindamas savo įgūdžius. Martyno didžiulis žinių bagažas ir patirtis pelnė jam lažybų žaidėjų ben ..