„Lietkabelio” istorija: krepšinio klubas “Techasas”. II-a dalis

Panevėžio krepšinį iš krizės bandys išvaduoti Amerikos lietuvis” – tokią antraštę skelbė vienas populiariausių krepšinio portalų prieš 2007 metų LKL čempionatą. Tas Amerikos lietuvis Aurimas Matulevičius. Tai vardas, kurį galima susieti su tuometiniu „Techaso“ simboliu.

Gyvenęs tuomet ramų gyvenimą už Atlanto, treniravo vaikus ir staiga posūkis link tėvynės. 2007 metais buvo nemaža galimybė, jog Panevėžys gali apskritai likti be krepšinio. Situacija buvo praktiškai tokia pati, kaip dabar yra su „Nevėžio“ krepšinio klubu.

Komanda slėgė didelės skolos (buvo kalbama apie 217 tūkstančius litų), tai pat naujai įkurtam klubui reikėjo surinkti tuo metu minimalų 600 tūkst. litų biudžetą ir žinoma prisiimti ankstesnius klubo įsiskolinimus. Dėl neūkiško valdymo visi rėmėjai buvo pabėgę, nusisuko nuo komandos ir pajėgesni žaidėjai. 

Kūno kultūros ir sporto centro direktoriaus Bronislavo Pliavgos paragintas Aurimas Matulevičius ryžosi imtis tuo metu jam visiškai nežinomos veiklos. O prarasti buvo ką – A.Matulevičius puikiai buvo įsitvirtinęs už Atlanto. Čikagoje veikiančioje „Lituanicos“ akademijoje mokė jaunimą krepšinio paslapčių. Nors planuojamo milijono nepavyko uždirbti, bet gebėjo derinti malonumą ir darbą.

32 metų Aurimas buvo tuo metu jauniausias Europoje krepšinio treneris. Tuomet komandoje jis buvo dar didesnė „barbė devyndarbė“ netgi nei Virgijus Šeškus ankstesnėse Prienų komandose. Treneris, antrasis treneris, direktorius, rėmėjų paieškos specialistas, skautas ir panašiai. Lyg mažos įmonės direktorius. Nors profesionalios komandos darbo aplinka buvo didelė.

bc techasas

Nors ir “Techaso” pradžia buvo sėkminga, bet jau prieš 2010 metų sezoną vėl pradėjo kauptis juodi debesys. „Techaso“ komandos vadovybės veikla nepatenkinti konkurentai naujai įsteigė organizaciją „KK Panevėžys“. Naujos ekipos prašymas gauti LKL licenciją šalies čempionato valdybos posėdyje buvo vienbalsiai atmestas.

LKL valdybos pasitikėjimo kreditas nebuvo tinkamai panaudotas ir  2011 metų sezono pradžia irgi nebuvo rožėmis klota. Vėl prasidėjo senos finansavimo bėdos. Pinigų nuo sezono pradžios negaunantys Panevėžio „Techaso“ krepšininkai bei treneriai – neatvyko į Mažeikius žaisti Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) taurės turnyro rungtynių.Todėl, komandai įskaitytas techninis pralaimėjimas 0:20 ir paskirta 10 tūkstančių litų bauda, komanda šalinama iš turnyro. 

2012 metais Panevėžio ekipa susigražino legendinį “Lietkabelio” pavadinimą ir išlaiko jį iki šiol.

bc statyba

„Techaso” komandos pasiekimai

Per visą “Techaso” komandos gyvavimo laikotarpį, LKL čempionate negalėjo pasigirti dideliais laimėjimais. Gal kiek sėkmingesni buvo 2009/10 ir 2010/11 metų sezonai, kai komanda reguliariajame sezone užėmė 6 vietą, nors atkrintamosiose varžybose pralaimėjo jau pirmame etape.

Nesėkmingi komandai buvo kiti sezonai: 2008/09 metų – 10 vieta reguliariajame sezone, 2007/08 – 9, 2011/12 – vieta. Kiek sėkmingiau sekėsi tarptautiniame fronte. Pasiekimai: BBL Iššūkio taurės laimėtojai:  2012 m.(nors nuo sezono vidurio komanda vadinosi “Lietkabelis”) ir BBL Iššūkio taurės trečios vietos laimėtojai: 2008 m., 2011 m.

Komanda gali pasigirti LKL rekordu. 2009-02-27 dienos rungtynėse prieš Marijampolės “Sudūvos” komandą atkovojo net 61 kamuolį.

vilniaus statyba

Įdomiausi žaidėjai

2007 metais, kai ekipa buvo sunkioje padėtyje, Aurimas Matulevičius buvo labai dėkingas krepšininkams Panevėžiečiams Pauliui Staškūnui, Audriui Stašaičiui, Dariui Griškėnui, Tadui Buinauskui. Nes tik tikri Panevėžio krepšinio mokyklos patriotai padėjo išlaikyti komandos kovinę dvasią aikštelėje.

Dabar laikas apžvelgti ypatingesnius žaidėjus tuometinio “Techaso” komandoje. Jei Aurimas Matulevičius buvo komandos siela už jos ribų, tai tikroji siela aikštelėje buvo Paulius Staškūnas. Pirmiausia verta paminėti LKL rekordus. Žvelgiant į Panevėžio ekipų istoriją, Paulius pirmauja pagal sužaistų rungtynių skaičių – 184. Artimiausias kitas paneviežietis Mindaugas Lukauskis – 128. Paulius Stašauskas pirmauja ir kaip visų laikų rezultatyviausias komandos žaidėjas, pelnyti 2085 taškai. Arčiausiai Žydrūnas Urbonas – 1489 taško. Pagal atkovotus kamuolius vėl pirmas Paulius Stašauskas – 857. Arčiausiai Dainius Plėta – 559.

Paulius Staškūnas yra pasiekęs ir individualų LKL rekordą – efektyvumo rodiklis. 1994 metų Spalio 1 dieną surinko 44 balus rungtynėse prieš Plungės “Olimpą”. Šiuo metu Paulius nutolo nuo krepšinio. Nors traumos nekankino, bet krepšininko karjerą baigė anksti – vos perkopęs 30 metų. Dabar Paulius yra vilkiko vairuotojas.

Audrius Stašaitis. Kodėl išskyrėme šį krepšininką? Pažiūrėjus į jo krepšininko biografiją, pastebime faktą – tai tikrasis panevėžietis, jei ir nukeliavęs toliau nuo namų, tai tik trumpam. Įdomus faktas, šis žaidėjas sugebėjo ginti Panevėžio komandos garbę įvairiais pavadinimais. Žaidėjas rungtyniavo 1998 metais tuometinėje “Kalnapilio” komandoje, 1999 m. – “Semoje”, 2000 m. – “Panevėžyje”, 2003 m. – “Aukštaitijoje”, 2004 m. – vėl “Panevėžyje”, 2007-2009 m. – “Techase”. Kas įdomiausia, niekada neteko apsivilkti krepšinio marškinėlių su „Lietkabelio” užrašu

Mindaugas Budzinauskas. Nors “Techaso” sezone sužaidė tik vieną sezoną, bet tai buvo pirmasis sezonas komandai “Techaso” pavadinimu, todėl patyrusių žaidėjų poreikis buvo ypač svarbus. Nors ir gimęs Kauno rajone, bet krepšininko karjeros rimtesnius žingsnius žengė Vilniuje, rungtyniavo Vilniaus “Vado” ir “Sakalų” ekipose, tuomet sezonas Ostravo „Stal“ komandoje, grįžimas į Lietuvą – sezonas Kėdainių “Nevėžio” komandoje ir vėl legionieriaus duona Slovėnijoje, Grakijoje, Lenkijoje, Ukrainoje. Tada vėl grįžimas į Lietuvą ir karjerą baigė žaisdamas Vilniaus “Statyboje”.

urbonas utenos juventus

Dar rungtyniaudamas paskutinius sezonus jau spėjo paragauti trenerio duonos. Jau  2009 metais Inovroclavo „Sportino” vyr. trenerio asistentas, o toliau trenerio karjera pradėjo kilti į viršų. 2012-2013 metų sezone Starogardo „Polpharma” vyr. treneris, kitą sezoną trumpai dirbo Panevėžio “Lietkabelio” vyriausiu treneriu. Po sezono Kėdainių “Nevėžio” komandoje, ilgesniam laikui patraukė į kaimyninę Lenkija. Treniravo Starogardo „Polpharma ir Ščecino „King Wilki Morskie“ komandas. Sėkmingą trenerio karjerą pristabdė liga. Dėl onkologinės ligos teko palikti Lenkijos klubą. Prieš pasaulio krepšinio čempionatą pasiekė malonios žinios: didžiulę asmeninę pergalę – kovą prieš vėžį – laimėjęs 45-erių krepšinio specialistas trykšta optimizmu.

Žydrūnas Urbonas. Nors šiandien šis vardas siejasi su Utenos “Juventus” komanda, bet būdamas žaidėju, Žydrūnas Urbonas Panevėžio komandų garbę net 5 sezonus. Karjerą pradėjo 1993 metais Panevėžio “Lietkabelio” komandoje. Po sezono Kauno “Laveroje”, trims sezonams grįžo vėl į Panevėžį.

“Techaso” komandoje žaidė 2007-2008 metų sezone, bet sausio mėnesį kontraktas buvo nutrauktas. Žydrūno Urbono netenkino klubo siūlomos sąlygos ir miglota klubo ateitis. Su Panevėžio komanda nepavyko iškovoti titulų, bet yra kuo pasigirti. 2001 metais naudingiausias LKL žaidėjas. 2004, 2005 metais laimėtas LKL bronzos medalius, 2011 BBL čempionate laimėta „Iššūkio” taurė. Ėmėsi trenerio duonos, gali pasigirti pastovumu. Visą trenerio karjeros etapą dirba Utenos “Juventus” komandoje. Didžiausi pasiekimai dirbant kartu su Dainiumi Adomaičiu 2015 metais: LKF ketvirtoji vieta, BBL trečioji vieta, LKL trečioji vieta.

Martynas Norvilas nuo jaunystės žavėjosi kazino ir sporto lažybomis, o bėgant metams tapo šios srities ekspertu. Dėl savo aistros statymams jis praleido daugybę valandų studijuodamas įvairias sporto šakas ir strategijas, analizuodamas tikimybes ir tobulindamas savo įgūdžius. Martyno didžiulis žinių bagažas ir patirtis pelnė jam lažybų žaidėjų ben ..