Kas yra Favorito-autsaiderio nuokrypis?

Tendencija pervertinti autsaiderius ir nuvertinti favoritus yra plačiai žinoma finansų ir sporto lažybų pasauliuose kaip Favorito-autsaiderio nuokrypis. Išsiaiškinkite kas tai yra, kaip bookmakeriai tai išnaudoja ir kaip jums tai išgyventi gaunant pelno.

Kiekvienas bookmakeris užsideda tam tikrą maržą ant savo siūlomų koeficientų, kad užsitikrintų galimybę gauti pelno. Jis tai padaro sumažindamas kiekvienos galimos baigties koeficientus. Pavyzdžiui dviejų dalyvių žaidime (tarkime tenise) , Kur A žaidėjo šansai laimėti bus a, o B žaidėjo šansai laimėti bus b, marža bus:

Marža = [(1/a) + (1/b)] x 100%

Sąžiningu koeficientu suma visada būtų 100% , kadangi tai yra atspindys sumos visų galimų baigčių. Tačiau, bookmakerio knygoje, ši suma visada bus daugiau negu 100%. Viskas kas bus virš 100 yra lažybininkų prisidėti antkainiai. Kai kas, kas yra mažiau aišku, yra tai kaip bookmakeriai paskirsto savo antkainius, ar juos visus užsideda ant žaidėjo A, viską ant žaidėjo B, ar po lygiai ant abiejų žaidėjų?

Kaip priskaičiuojamos maržos prie koeficientų

Sveikas protas mums pasakytų, kad atsakingiausia būtų paskirstyti maržą lygiai ant abiejų žaidėjų. Pavyzdžiui, jeigu abu žaidėjai turi lygius šansus laimėti, jų sąžiningi koeficientai būtų 2,0. Priskaičiuojant 2,5% maržą po lygiai per abu žaidėjus, sumažintų jų koeficientus iki 1,95.

O kaipgi kovose kur yra aiškus favoritas ir autsaideris? Pavyzdžiui su koeficientais 1,2 ir 6,0? Lygus maržos padalijimas sumažintų koeficientus iki 1,17 ir 5,85 atitinkamai. Tačiau, dažniausiai, nutinka ne tai.

Vietoj to, mes dažnai pamatome koeficientus panašesnius į 1,19 ir 5,41. Autsaideriui koeficientas buvo sumažintas žymiai labiau negu favoritui. Skaičiuojant priskirtos maržos procentais, autsaideriui marža yra 11%, kai favoritui marža yra tik 1%. Kodėl taip yra? Dažniausiai tai paaiškina Favorito-autsaiderio nuokrypis.

Favorito-autsaiderio nuokrypio pavyzdžiai

Dabar yra daugybė įkalčių iš sporto lažybų pasaulio, parodančių kad autsaiderių koeficientai yra neproporcingai mažesni negu jų sąžiningos kainos lyginant su favoritais, nuo žirgų lenktynių, futbolo, teniso ir kitų sporto šakų.

1997 metais Leighton Vaughan Wlliams ir David Paton iš Nottinghamo Universiteto verslo mokyklos išleido straipsnį žurnale „The Economic Journal“ , kuriame aptiko didelį Favorito-autsaiderio nuokrypį tarp 4689 dalyvių, dalyvavusių 481 lenktynėse vykusiose 1992 metų Jungtinės Karalystės sezone.

Statantieji už bėgikus, kurių koeficientas buvo mažesnis negu lygūs pinigai (2,0) vidutiniškai patyrė 7% pralaimėjimą. Iš kitos pusės, statant už dalyvius kurie turėjo mažiau kaip 40/1 šansą laimėti buvo patirtas 40% pralaimėjimas. Dar vienas straipsnis paskelbtas Michael Cain, David Law ir David Peel „Scottish Journal of Political economy“ žurnale 2000 metais parodo aiškius įrodymus Favorito-autsaiderio nuokrypio egzistavime. Pavyzdyje naudojami Anglijos ir Škotijos futbolo mačai žaisti 1991/92 metų sezone, kuriose matomas tik 2% vidutinis pralaimėjimas statant už komandus su mažesniais negu 1,66 koeficientais, tačiau 15% pralaimėjimas statant už komandas su didesniais nei 5,0 koeficientais.

Taipogi šį nuokrypį mes galime matyti ir  Pinnacle teniso lažybų rinkoje. Lentelė apačioje parodo teorinę statymų grąžą už įvairius statymus ATP ir WTA mačuose žaistus nuo 2011 iki 2015 (išskyrus mačus kurie nepasibaigia dėl kokių kitų priežasčių, pavyzdžiui traumos). Pinnacle sports tipinė marža siekia tik 2,4%.

Pergalės tikimybė Statymai Grąža
91 to 100% 2,574 -0.46%
81 to 90% 3,828 -0.55%
71 to 80% 5,819 0.08%
61 to 70% 6,698 -2.53%
51 to 60% 5,996 -3.03%
41 to 50% 6,334 -3.05%
31 to 40% 6,558 -2.28%
21 to 30% 5,423 -10.09%
11 to 20% 3,634 -15.43%
0 to 10% 1,760 -22.45%

 

 

1760 besilažinusių koeficientu 10,0 arba didesniu patyrė didesnius kaip 20% pralaimėjimus. Palyginimui priešingoje pusėje besilažinusieji koeficientu 1,4 arba mažesniu prarado beveik nieko.

Bookmakeriai kurie užsideda didesnes maržas, dažniausiai jas užkrauna ant autsaiderio. Pavyzdžiui, kai Djokovič žaidė pries Coric antrajame 2016 Madrid Masters raunde, Pinnacle Sports įvertino žaidėjus atitinkamai 1,06 ir 13,00. Palyginimui, lažybų bendrovė Interwetten, su žymiai didesne marža, užsidėjo 1,05 ir 8,00 koeficientus.       Didžioji skirtumų dalis kaip matome yra  pas aiškų autsaiderį.

Statymas už autsaiderius

Egzistuoja daugybė paaiškinimų dėl Favorito-autsaiderio nuokrypio paaiškinimo, įskaitant versijas kad bookmakeriai turi vidinės informacijos ir neteisingo aukštos ir žemos tikimybės įvertinimo, nuspėjamo pagal galimybės ir užtikrintumo efektą.

Manoma, kad besilažinantys žmonės, labiau linksta rizikuoti lažindamiesi už autsaiderius, negu siekia sumažinti riziką statant už favoritus. Tai tikriausiai atsitinka dėl to, kad žmonės neteisingai įvertina baigčių tikimybes.

Kadangi statantieji pernelyg dažnai stato už autsaiderius, bookmakeriai priversti prisitaikyti ir sumažinti savo koeficientus už juos, nors David McDonald ir kolegos iš Southamptono Rizikos Universiteto pateikė pasiūlymą jog bookmakeriai specialiai išnaudoja statytojų polinkį dažniau statyti už autsaiderius vietoj to kad prie jų prisitaikytų.

Kadangi dauguma statančiųjų daro tingius(nelabai apgalvotus) sprendimus, ypač dėl statymų už autsaiderius, bookmakeriai smarkiai sumažina tuos koeficientus, paprasčiausiai dėl to, kad jie gali tai padaryti. Kadangi dauguma besilažinančiųjų nori kuo geresnių koeficientų už favoritus, dauguma bookmakerių siūlo panašius koeficientus už juos. Jeigu jūs planuojate ilgalaikius laimėjimus statant už autsaiderius, įsitikinkite kad visada gaunate geriausius koeficientus.

Pinnacle sports išdidžiai siūlo statymus su pačiomis mažiausiomis maržomis rinkoje. Pavyzdžiui dideliems futbolo renginiams tokiems kaip Europos futbolo čempionatas, vidutinis antkainis yra 2%, lyginant su rinkos vidurkiu kuris yra 6%. Tai reiškia kad jūs laimėsite daugiau su kiekvienu teisingu statymu.

Martynas Norvilas nuo jaunystės žavėjosi kazino ir sporto lažybomis, o bėgant metams tapo šios srities ekspertu. Dėl savo aistros statymams jis praleido daugybę valandų studijuodamas įvairias sporto šakas ir strategijas, analizuodamas tikimybes ir tobulindamas savo įgūdžius. Martyno didžiulis žinių bagažas ir patirtis pelnė jam lažybų žaidėjų ben ..