Ką renkiesi? Rezultatus ar potencialą? Išnaudok tai lažybose

Giannis Antetokounmpo

Žmonės yra linkę rinktis potencialą, o ne užtikrintą rezultatą. Tai galioje daugelyje sričių – kai investuojama į mažiau saugesnius pasirinkimus, tikintis didesnės grąžos, kai perkama loterijos bilietus ir dar daugybėje netgi kasdienių sričių.

Labai tikėtina, kad šis fenomenas veikia ir lažybų srityje. Nors konkrečios statistikos tame neturime, „LazybuGuru.lt“ kviečia Jus pažvelgti į 2012 metais paskelbtą mokslinį straipsnį „The Preference for Potential“ (liet. Potencialo pasirinkimas).Jame Stenfordo ir Harvardo atstovai pažvelgia į tai, kam suteikiamas prioritetas – ar užtikrintam rezultatui (kuris gali būti vidutinis), ar potencialui (kurio rezultatai gali būti aukštesni arba žemesni).

Tyrime pateikiama tezė, kad potencialas stimuliuoja didesnį susidomėjimą ir geresnes reakcijas. Kaip pavyzdį pateikiame tokius teiginius:

  1. „Komanda gali laimėti čempionatą“;
  2. „Komanda laimėjo čempionatą“.

Tokiu atveju, daugiau susidomėjimo sulauktų komanda, kuri dar nėra laimėjusi, bet gali laimėti čempionatą – tai parodo, kad į potencialą žiūrima patraukliau ir aiškus rezultatas nėra toks įdomus kaip „gali nutikti“.

„The Preference for Potential“ tyrime buvo atliktas eksperimentas, kurio metu dalyvius supažindino su hipotetiniu Nacionalinės krepšinio asociacijos (NBA) potencialiu (ar tikėtinu pasiekimu). Šio eksperimento metu buvo bandoma pažvelgti į žaidėjo talento (potencialo) ir realios vertės suvokimą. Hipotezė teigė, kad potencialas tapti geru žaidėju yra vertinamas labiau nei buvimas geru žaidėju.

Eksperimento metodas

75 studentų buvo paprašyta įsivaizduoti, kad jie valdo NBA komandą. Jiems visiems buvo apibūdintas perspektyvus žaidėjas – puolėjas iš Diuko universiteto. Taip pat buvo pateiktos ir skautų įžvalgos su rezultatyvumo ir atkovotų kamuolių spėjimais per pirmuosius 5 profesionalios karjeros metus: 11,1 (3,4), 12,4 (4,1), 13,5 (5,2), 14,7 (5,6), 15,1 (6,2).

Kitai dalyvių daliai buvo apibūdintas ir labiau patyręs žaidėjas, kuris NBA jau praleido 5 metus. Buvo pateikta jo statistika.

Respondentai turėjo nurodyti, kokią sumą būtų pasiryžę mokėti žaidėju jo 6-ajame sezone NBA. Suma nurodoma skalėje nuo 1 iki 10 (vieneto skirtumas – milijonas JAV dolerių). Nurodyti reikėjo ir tai, kokią statistiką žaidėjas pasieks 6-ajame sezone. Dar vienas tyrimo klausimas: kokia tikimybė, jog žaidėjas kažkuriuo metu per savo karjerą pateks į Visų žvaigždžių komandą? Tikimybę reikėjo nurodyti intervale 1-7.

Rezultatai

Trumpai tariant, tyrimo rezultatai patvirtino prielaidą. Tyrimo dalyviai mokėtų didesnį atlyginimą perspektyviam žaidėjui nei jau rodančiam gerus rezultatus (skirtumas – didesnis nei dvigubai). Tiksliau, visos kategorijos rodo, kad kur kas geriau yra vertinamas potencialas, o ne jau pasiekti rezultatai.

Taikymas lažybose

Nors moksliniame darbe ši tema nebuvo paliesta, tą darome mes.

Lažybose itin dažnas reiškinys yra koeficiento sukuriama vertė, kuri kartais mums gali atrodyti kaip potencialus žaidėjas – didelės galimybės, didelė grąža.

Tačiau, vertinant iš kitos pusės, jei koeficientas tam tikroje situacijoje būtų kiek mažesnis, Jūs net nepagalvotumėte atlikti statymą už tam tikrą komandą.

Įsivaizduokite tokią situaciją – žaidžia komanda A ir B. Komandos A koeficientas siekia 2.80. Įprastai Jūs nesirinktumėte A komandos – ji nepatyrus                            i, nestabili, o varžovas – B komanda – turi veteranų sudėtį ir  dažnai laimi tokios svarbos mačus. Tačiau pagalvojate, kad skirtumas tarp komandų nėra toks didelis ir pasinaudojate šiuo koeficientu.

Kita situacija – abi tos pačios komandas, tačiau koeficientai už jas abi siekia 1.90 – ką darote? Tikriausiai nusprendžiate rinktis labiau patyrusią B komandą.

Mūsų aptartas tyrimas parodo, kad turėtume geriau vertinti visus rezultatus, o ne potencialią, kuris gali būti klaidinantis ir dažnai nepavirsti norima sėkme.

Martynas Norvilas nuo jaunystės žavėjosi kazino ir sporto lažybomis, o bėgant metams tapo šios srities ekspertu. Dėl savo aistros statymams jis praleido daugybę valandų studijuodamas įvairias sporto šakas ir strategijas, analizuodamas tikimybes ir tobulindamas savo įgūdžius. Martyno didžiulis žinių bagažas ir patirtis pelnė jam lažybų žaidėjų ben ..