Rezultatyviausi Europos krepšinio čempionato pasirodymai

Nenumaldomai artėja didžiausias metuose tarptautinio krepšinio renginys – Europos krepšinio čempionatas.

Rugpjūčio 31 dieną prasidėsiantis čempionatas vyks net keturiose valstybėse – Suomijoje, Izraelyje, Rumunijoje ir Turkijoje.

Kaip ir kiekvienais metais, tikimės išvysti staigmenų kupinas varžybas bei pamatyti mažiau žinomų rinktinių – tokių kaip Rumunija ar Vengrija – žaidimą tokio rango varžybose.

Jau esame įpratę, kad Europos krepšinio čempionatas su 24 komandomis sutraukia pajėgiausius krepšininkus, kurį žaidžia tiek Nacionalinėje krepšinio asociacijoje (NBA), tiek Eurolygoje. Iš jų tikimės daugiausiai, tad dažnai kirba klausimas, kuri žemyno krepšinio žvaigždė žibės ryškiausiai.

Iki čempionato pradžios likus mažiau nei mėnesiui, „LazybuGuru.lt“ nusprendė pažvelgti į rezultatyviausius individualius pasirodymus šių varžybų istorijoje. Kas žino, galbūt šį rudenį pavyks sumušti rekordus?

EuroBasket 2017

Eddy Terrace‘as (Belgija, 1957) – 63 taškai

Rezultatyviausias visų laikų pasiekimas, kad ir kaip neįprastai tai skambėtų, priklauso belgui. Tai įvyko tais laikais, kuomet krepšinio pusiausvyra pasaulyje buvo visai kitokia nei ji yra šiuo metu. 1957-ųjų metų Europos pirmenybėse Belgijos rinktinės žaidėjas į Albanijos krepšį įmetė 63 taškus. Arčiausiai šio rekordo priartėjusiam žaidėjui trūko net 17 taškų. Abejotina, ar šis rekordas kada nors bus pagerintas. Visgi komandų ir žaidėjų pajėgumas šiais laikais yra ganėtinai lygus, neleidžiantis vienam žaidėjui sukurti tokį šou.

Nikos Galis (Graikija, 1983) – 46 taškai

Tikriausiai nedaugelis šių laikų krepšinio sirgalių žino, kad didžiausia Graikijos krepšinio legenda yra ne kas kitas, o būtent Nikos Galis.

Šis vos 183 cm ūgio graikas buvo tikra taškų darymo mašina ir tą jis įrodė 1983-iaisiais, kuomet į Švedijos krepšį sumetė 46 taškus.

Visgi įspūdingiausia turbūt yra ne tai. Daugelis pamanytų, kad tai vienkartinis blykstelėjimas, tačiau istorijos metraščiai rodo ką kitą – iš tikrųjų N.Galis savo dominavimą demonstravo visose rungtynėse iš eilės. Per savo karjerą graikas 4 sykius buvo rezultatyviausias Europos krepšinio čempionato žaidėjams, vidutiniškai rinkdamas 33,3/37/35,6/32,4 taško per rungtynes.

1989 metų Europos krepšinio čempionato pusfinalyje jis į Sovietų sąjungos krepšį įmetė 45 taškus, o dvejais metais anksčiau – finale į tų pačių sovietų krepšį įmetė 40 taškų.

1986 metų Pasaulio krepšinio čempionate jis pelnė 53 taškus prieš Panamos rinktinę, nesugebėjusią sustabdyti šio gynėjo.

N.Galis turi begalę apdovanojimų ir yra tarptautinių varžybų žvaigždė. NBA naujokų biržoje 8-u šaukimu pasirinko Bostono „Celtics“, tačiau Graikijos ir JAV pilietybes turintis krepšininkas po studijų „Seton Hall“ universitete beveik visą karjerą praleido Salonų „Aris“ ekipoje. Savo įspūdingą karjerą jis baigė 1994 metais, po dviejų sezonų su Atėnų „Panathinaikos“.

https://www.youtube.com/watch?v=IODN1NHKvEg

Miki Berkovichas (Izraelis, 1975) – 44 taškai

Visų laikų geriausiu Izraelio krepšininku tituluojamas M.Berkovichas vienerius metus praleido JAV universitete, o tuomet visą karjerą žaidė Izraelyje. Ir tą jis darė itin gerai! Atakuojantis gynėjas yra tapęs Europos krepšinio čempionato naudingiausiu žaidėju (MVP, 1979) ir po šio čempionato sulaukė NBA ekipų dėmesio, tačiau anapus Atlanto taip ir nepersikėlė, nes Tel Avivo „Maccabi“ nesiryžo išleisti šio žaidėjo.

Visgi rezultatyviausią savo pasirodymą M.Berkovichas surengė ketveriais metais anksčiau, kuomet 44 taškų rezultatyvumu skriaudė Turkiją.

Doronas Jamchi (Izraelis, 1987) – 44 taškai

Dar vienas žydas, pasiekęs tokį patį rezultatyvumą jau prieš ganėtinai ilgą laiką. Tik D.Jamchi savo taškus sumetė į kitos komandos krepšį – į Rumunijos. Nenuostabu, kad, kaip ir dauguma kitų žaidėjų šiame sąraše, žydas žaidė atakuojančio gynėjo ir lengvojo krašto puolėjo pozicijose.

Be 44 pelnytų taškų prieš rumunus, D.Jamchi gali pasidžiaugti, kad Izraelio rinktinėje yra pelnęs 3 515 taškų ir pagal šį rodiklį yra pirmas savo šalies rinktinės istorijoje.

Nenadas Markovičius Zoričius (Bosnija ir Hercegovina, 1997) – 44 taškai

Tokį patį rezultatyvumą pasiekė ir bosnis N.Markovičius Zoričius. Nuo jo taiklios rankos prieš 20 metų nukentėjo nukentėjo Latvijos rinktinė.

Įdomu tai, kad bosniai paskelbė priklausomybę nuo Jugoslavijos 1992 metais, o savo krepšinio rinktinę surinko kitais metais. 1997 metais, kuomet ir įvyko šio žaidėjo blykstelėjimas, tai buvo antrasis bosnių Europos krepšinio čempionatas.

Šiuo metu buvęs krepšininkas yra krepšinio treneris, dirbantis Ispanijos aukščiausioje lygoje, Tenerifės „Iberostar“ ekipoje.

Georgios Kolokithas (Graikija, 1967) – 43 taškai

Vienas iš vyriausių šio sąrašo žaidėjų, graikas, savo taškus pelnė prieš Ispaniją. FIBA šį krepšininką 1991 metais įtraukė į didingiausių 50 krepšinio žaidėjų sąrašą.

Po širdies smūgio 2013 metais šį pasaulį palikęs 2 metrų ūgio sunkusis puolėjas buvo žinomas kaip taškus renkantis žaidėjas, tačiau jam taip ir nepavyko pasiekti savo pilno potencialo, mat po kelio traumos jis baigė savo karjerą, būdamas vos 28-erių metų amžiaus.

Nepaisant to, jis laikomas vienu geriausių visų laikų Graikijos žaidėjų ir galima tik numatyti, ką šis puolėjas būtų dar galėjęs pasiekti.

Dirkas Nowitzki (Vokietija, 2001) – 43 taškai

Vokietijos krepšinio legenda ir geriausias šios šalies visų laikų krepšininkas, atšventęs 39-ąjį gimtadienį, vis dar rungtyniauja NBA. Vien tuo sunku patikėti.

Apie Dirką galime išgirsti ir žinome šimtus istorijų, o jo pasiekimai, kuriuos matėme savo akimis, kalba patys už save.

Krepšinio sirgaliai puikiai prisimena 2001 metais įvykusį mačą tarp Vokietijos ir Ispanijos. Jame D.Nowitzki tempė savo komandą į priekį ir prieš itin galingą ispanų komandą surinko 43 taškus ir atkovojo 15 kamuolių. Nepaisant tokio dominuojančio pasirodymo Pau Gasolio ir Juano Carloso Navarro vedami ispanai laimėjo rezultatu 99:90.

Emiliano Rodriguezas (Ispanija, 1967) – 43 taškai

Rezultatyviausias individualus pasirodymas Ispanijos rinktinėje priklauso E.Rodriguezui. Tai įvyko seniai, 1967 metais, mače prieš Nyderlandus. Tolimoje praeityje šis lengvojo krašto puolėjas buvo tikras Madrido „Real“ simbolis – šiame klube E.Rodriguezas žaidė net 13 metų.

Žaidėjas buvo išrinktas į FIBA šlovės muziejų bei sulaukė gausybės kitų apdovanojimų.

https://www.youtube.com/watch?v=mpFjjRVB_yk

Costelas Cernatas (Rumunija, 1975) – 42 taškai

Tais laikais Rumunijai nebuvo nieko neįprasto sudalyvauti Europos krepšinio čempionate. Visgi po šio čempionato sekė 10 metų pertrauka.

Simboliška, kad šiame čempionate, prieš sekusią pertrauką, rinktinės žaidėjas C.Cernatas sugebėjo pelnyti 42 taškus. Tą jam pavyko padaryti prieš Izraelį.

Įdomu tai, jog šiame čempionate buvo užfiksuotas ir didesnis rezultatyvumas – tos pačios Izraelio rinktinės lyderis, kaip rašėme kiek anksčiau, surinko 44 taškus. Tikrai ne eilinis čempionatas!

Ladislavas Demšaras (Jugoslavija, 1947) – 42 taškai

Seniausias pasirodymas iš šio sąrašo. Prieš 70 metų Jugoslavijos atstovas albanams atseikėjo 42 taškus. Tai buvo neįprastos rungtynės, mat Jugoslavija albanus sutriuškino rezultatu 90:13.

Kadangi tais laikais iš krepšinio pasidaryti karjerą buvo sunku, daug informacijos apie L.Demšarą nėra. Visgi, baigęs žaisti krepšinį, jis vėliau tapo treneriu ir pasiekė sėkmingų rezultatų su moterų komanda.

Martynas Norvilas nuo jaunystės žavėjosi kazino ir sporto lažybomis, o bėgant metams tapo šios srities ekspertu. Dėl savo aistros statymams jis praleido daugybę valandų studijuodamas įvairias sporto šakas ir strategijas, analizuodamas tikimybes ir tobulindamas savo įgūdžius. Martyno didžiulis žinių bagažas ir patirtis pelnė jam lažybų žaidėjų ben ..