Futbolo apžvalga: Afrikos Tautų Taurė 2017

Mūsų komanda naujų metų proga startuoja su nauja apžvalgų rubrika! Jose rasite visą informaciją ne tik apie patį turnyrą, bet ir susipažinsite su komandomis bei išvysite mūsų įžvalgas, kurios leis jums susidaryti geresnį įspūdį apie patį turnyrą!

Pirmoji apžvalga bus iš saulėtosios Afrikos, kurioje sausio 14 dieną startuos Afrikos Tautų Taurė. Visų pirma kas tai? Svarbiausias Afrikos žemyno futbolo rinktinių turnyras, kurį organizuoja Afrikos Futbolo Konfederacija (CAF). Pirmasis Tautų taurės turnyras surengtas 1957 m., jame dalyvavo tik Egipto, Sudano ir Etiopijos rinktinės (Pietų Afrika diskvalifikuota dėl apartheido politikos). Vėliau turnyras organizuotas kas vienerius – trejus metus, o nuo 1968 m. organizuojamas kas dvejus metus, finalinėse varžybose dalyvauja 16 komandų, kurios būna suskirstytos į 4 grupes po 4 komandas. Atrankoje į turnyrą dalyvauja beveik visos žemyno šalys. Turnyro rekordininkė – Egipto nacionalinė futbolo rinktinė, kuri taurę yra kėlusi 7 kartus. O paskutinį kartą jiems tai pavyko padaryti 2010 metais. Šiais metais atsakomybę rengti turnyrą prisiėmė Gabonas.

📖 Turinys

A Grupė

(Kamerūnas, Gabonas, Burkina Faso ir Bisau Gvinėja) 

Šią grupę galime skelti į dvi dalis, tai šeimininkai Gabonas ir Kamerūnas, kurie prieš savo likusius varžovus Burkina Faso ir Bisau Gvinėja, bent techniniu arsenalu lenkia visa galva. Pradėkime nuo šeimininkų detalesnės analizės. Gabono nacionalinei vyrų rinktinei, mao nuomone motyvacijos neturėtų pritrūkti, visų pirma dėl to, jog turnyras vyksta namuose, o visų antra, jie dar nėra laimėję šio trofėjaus. Komanda savo sudėtyje turi ne vieną ryškesnę personą: Lemina (Juventus) Aubameyang (Dortmund Borroussia) Ecuele Manga (Cardiff). Treneris Antonio Camacho skųstis tikrai neturėtų, nes komanda subalansuota išties neblogai, tiek gynyboje tiek atakoje yra daug potencialo ir prie didesnės sėkmės būtų galima pamėgint įgyvendint svajonę – laimėti taurę. 

Toliau keliaukime prie Kamerūno nacionalinės vyrų rinktinės. Komanda atrankos cikle be didesnio vargo savo pogrupyje užėmė pirmą vietą už nugaros palikę Pietų Afrikos, Gambijos ir Mauritanijos rinktines. Nors dideliu rezultatyvumu ir nepasižymėjo, bet per 6 rungtynes praleisti 2 įvarčius, tai pakankamai aukštas rodiklis ir disciplinos ženklas. Manau visą turnyrą turėtų išlikti Kamerūno stiprioji pusė gynyba, kurioje jie turi daugiau potencialo ir labiau patyrusių žaidėjų: Chedjou (Galatasaray), N`Koulou (Lyon), Nyom (West Brom) bei Oyongo (Montreal Impact). Kalbant apie puolimą išėjus Eto jis paliko išties neblogą savo įpėdinį Aboubakar, kuris šį sezoną persikėlė į Besiktas, nors sezono pradžioje ir nėra toks rezultatyvus, bet į jį dedamos didelės viltys, jis turėtų būti vienas komandos lyderių.

Burkina Faso nacionalinė vyrų rinktinė į turnyrą atvyksta išties neblogų nuotaikų, vis tik prarasti nėra ką ir įtampa bus mažesnė, nes ne jie favoritai, todėl tai komandai turėtų išeiti į naudą. Paskutiniu metu komanda demonstruoja taip pat neblogą formą, kvalifikacijoje į Pasaulio futbolo čempionatą šiuo metu užimama pirmoji vieta grupėje, savo sąskaitoje turint 4 taškus. Komanda savo sudėtyje turi keletą lyderių: Kabore (Krasnodar), Nakoulma (Kayserispor), Traore (Kayserispor) bei Yago (Toulouse) kita didžioji dalis komandos žaidėjų žaidžia Afrikos šalyse.

Na ir paskutinė grupės komanda Bisau Gvinėjos nacionalinė futbolo rinktinė. Šiai komandai Afrikos Tautų Taurės turnyre bus debiutas, nes iki šiol komanda nebuvo įveikusi kvalifikacinio etapo. Kiek pavyko surinkti informacijos, tai komandos lygis išties labai prastas. Komandoje yra keletas žaidėjų rungtyniaujančių Europoje: Mendes (Levadiakos), Camara (Avellino), Mendy (Hemel). Jei dar Burkina Faso komanda gali atsargiai galvoti apie kitą etapą ir kaip atimti taškus iš pagrindinių varžovų, tai Bisau Gvinėjos komanda turėtų tapti visiška patrankų mėsa ir kuriems visi turėtų štampuoti įvarčius.

B Grupė

(Alžyras, Tunisas, Senegalas ir Zimbabvė)

Iškart keliaukime prie grupės lyderių Alžyro nacionalinės vyrų rinktinės. Ši komanda turėtų ne tik kovoti dėl pirmų pozicijų grupėje, bet pilnai tikiu jog ir atkrintamosiose bus vieni favoritų laimėti visą turnyrą. Komanda turinti daug individualiai stiprių žaidėjų rungtyniaujančių aukščiausiame lygyje:  Mahrez (Leicester), Slimani (Leicester), Brahimi (Porto), Feghouli (West Ham), Bentaleb (Schalke), Ghoulam (Napoli). Atakoje potencialo bei talento komandai tikrai netrūksta, bet gynyba gali tapti achilo kulnu ir norint komandai išspausti maksimumą reiks iki turnyro pradžios treneriui pasistengti kuo labiau užkamšyti atsivėrusias skyles. 

Tuniso rinktinė atkeliauja su kur kas atsargesniais tikslais, vis tik konkuruoti su Alžyru bus sunku, o ir Senegalas su Zimbabve nepėsčios komandos ir dėl antrosios vietos turėtų užvirti arši kova. Nors komanda ir neturi didelių žvaigždžių, bet atrankoje tai nesukėlė problemų, komanda per 6 rungtynes spėjo įmušti net 16 įvarčių ir savo ruožtu praleisti 6. Įdomus dalykas, jog paskutinėse oficialiose rungtynėse treneris rungtyniavo 3-4-3 taktine schema, kas tokioje grupėje gali pakišti koją, nes ne visada sugebėsi mušti daugiau įvarčių negu praleidi, o ypač prieš tokius varžovus. Nenugludintas Afrikos deimantas, taip būtų galima vadinti Senegalo rinktinę, kuri šiame turnyre gali tapti juoduoju arkliuku.

C Grupė

(Marokas, Dramblio Kaulo Krantas, Kongo DR, Togas)

Šią grupę pavadinčiau viena lygiausių. Nors ir yra tokios šalys kaip DKK ar Marokas, bet jos tikrai nėra šiuo metu visa galva geresnės už Kongą ar tą patį Togą ir čia kova turėtų vykti visuose turuose labai arši, nes kiekvienas taškas labai brangus norint išeiti į kitą etapą. Pradėkime nuo Maroko nacionalinės vyrų futbolo rinktinės. Komanda išties įdomi, turinti aukšto lygio žaidėjų tiek puolime tiek gynyboje. Nors ir kalbėjau jog lygi grupė, bet privalau išskirti nors ir nežymiais, bet vis gi favoritais, nes turint komandoje tokius žaidėjus kaip: Benatia (Juventus), Belhanda (Nice), Boufal (Southampton), Amrabat (Watford), da Costa (Olympiakos Piraeus) tikslas minimum išeiti iš pogrupio. Kitas įdomus pastebėjimas, jog Maroko rinktinės treneris – Hervé Renard, esą treniravęs tą pačią DKK rinktinę iki 2015 metų. Paskutinės dvi oficialios rungtynės su kuriomis žaidė Maroko nacionalinė futbolo rinktinė vyko su Togo ir DKK rinktinėmis kurios atitinkamai baigėsi 2-1 ir 0-0.

Jei teoriškai atiduodam pirmąją vietą Marokui, tai antrąją privalau skirti DKK, vis tik komanda atvyksta su dideliu patirties bagažu bei ne ką prastesne sudėtimi. Prieš keletą metų tai buvo viena geriausių Afrikos komandų, bet praradus tokius lyderius kaip Drogbą, brolius Toure, nelabai pavyko užsiauginti jiems pamainą. To pasekoje pradėjo strigti komandos žaidimas, bei viskas atsiliepė rezultatams ir dabar nors ir galima rasti ryškesnių pavardžių tokių kaip: Aurier (PSG), Kone (Sunderland), Kalou (Hertha), Bony (Stoke City), bet pasiekti rezultatą darosi vis sunkiau.

Jei toliau skirstytume komandas, tai teoriškai trečioji vieta grupėje skirtume Kongo DR, kurie „ant popieriaus“ nusileidžia prieš tai minėtoms komandoms. Iš pirmo žvilgsnio pasirodo įdomi komanda iš kurios būtų galima laukti ne vienos staigmenos, bet šį kartą tai bus labai sunku padaryti. Komandos lyderis Bolasie (Everton) yra patyręs traumą ir greičiausiai neišvysime jo pasirodymo čempionate. Jei kalbant apie kitus komandos lyderius, tai išskirčiau tik Mbokani (Hull City), kuris reguliariai rungtyniauja ir yra sukaupęs nemažą patirtį, taip pat turėtų savo žodį tarti ir Tisserand (Ingolstadt) bei Zukani (Northampton). Nors sudėtyje dar randam ir tokių žaidėjų kaip: Mbemba (Newcastle Utd) ar Kebano (Fulham) bet jie tiesiog paskutiniu metu visai nerungtyniauja ir jų sportinė forma verčia abejoti.

Grupę užbaikime su grupės teoriškai silpniausia Togo nacionaline futbolo rinktine. Taip, nors sudėtimi ir nusileidžia likusioms grupės komandoms, bet jokiu būdu nenurašyčiau šios nykštukinės Afrikos valstybės, kuriai futbolą žaisti sekasi išties neblogai. Atrankos cikle praleisti tik 4 įvarčiai nuteikia pozityviai, vis tik jų raktas į kitą etapą gali tapti disciplinuotas žaidimas gynyboje bei greita tranzicija į atakas. Taigi, turime įdomią grupę iš kurios tikiuosi bene daugiausiai staigmenų, ko pasekoje turnyras pasidarytų tik dar įdomesniu.

D grupė

(Gana, Malis, Egiptas, Uganda)

Atėjo laikas pažvelgti ir į D grupę, ką ji mums paruošusi. Šį kartą grupėje išskirčiau 3 pagrindines konkurentes dėl kelialapio į kitą etapą tai: Gana, Malis bei daugkartinis čempionas Egiptas, o ketvirtoji grupės komanda Ugandos rinktinė vadinkime taip, kad papuolė ne laiku ir ne vietoje. Pradėkime nuo Ganos komandos, kuri į šį čempionatą atvyksta nutildyti visus kritikus. Turbūt viena brandžiausių viso čempionato rinktinių, kuriai nereikia statyti viso žaidimo ant kelių žaidėjų dėl to jog jie rungtyniauja Europoje. Šios komandos praktiškai visas pagrindas rungtyniauja profesionaliai Europoje tik Afful (Columbus Crew) rungtyniaujantis už Atlanto MLS lygoje. Vis tik būtų galima išskirti brolius Ayew, Anglijos čempioną Amerty (Leicester), perspektyvųjį Baba Rahman (Schalke 04), Atsu (Newcastle Utd), Badu (Udinese).

Atėjo laikas pažvelgti ką mums bus paruošę daukartiniai čempionai Egipto nacionaline rinktinė. Pažvelgus į atrankos grupę ir sudėtį kyla tik vienas klausimas, kaip? Egipto nacionalinėje rinktinėje rungtyniauja vos 3 žaidėjai Europoje: Salah (AS Roma), Elneny (Arsenal) ir Trezeguet (Mouscorn). Taip pirmieji du yra aukščiausio lygio žaidėjai ir gali prisiimti lyderių naštą, bet išmesti Nigerijos nacionalinę rinktinę ankščiau laiko, tai tikrai aukšta klasė. Kita didžioji dalis komandos žaidėjų rungtyniauja vietiniam čempionate, kurio lygis nėra aukštas. Dabar kyla tik vienas klausimas ar ši rinktinė bus toliau pasiruošus visus stebinti ir finaliniam etape? 

Toliau turime Malio nacionalinę futbolo rinktinę. Įdomi komanda su puikiomis perspektyvomis į ateitį. Nors ir dabartinėje sudėtyje galime rasti tokių žaidėjų kaip: Marega (Guimaraes), Yatabare (Kardemir Karabuk), Doumbia (Rostov), Coulibaly (Panathinaikos), Wague (Udinese). 2015 metais šios šalies U20 jaunimo rinktinė dalyvavo pasaulio futbolo čempionate, kuriame nuskynė bronzos medalius ir tikrai ne dėl to, jog sugebėjo atsimušinėti ar suveikė tiesiog sėkmės faktorius, ši komanda demonstravo labai gražų, akiai patrauklų futbolą! Iš tos kartos futbolininkų jau ne vienas išplaukė į plačiuosius vandenis, viena ryškiausių žvaigždučių Traore (Monaco), Sacko (Guimaraes), Samassekou (Salzburg), Coulibaly (Bastia).

Viskam ateina pabaiga, o ją pasitiksime su Ugandos deleguojama nacionaline futbolo rinktine. Jokia paslaptis jog tai silpniausia grupės komanda. Sudėtyje galima rasti kelis įdomius žaidėjus iš kurių būtų galima tikėtis lyderių vaidmens tik yra kelios problemos. Oloya (Kuban) praktiškai negauna žaidybinio laiko, o tai priveda prie vieno miglotos sportinės formos. Miya (St. Liege), šio futbolininko karjera dar tik kyla, jam vos 19 metų todėl tikėtis, kad sužibės būtent dabar, būtų labai naivu, o ir klube jis rungtyniauja šiuo metu tik už jaunimo komandas. (Ugandos futbolininkams patekus į laivo katastrofą keliaujant žaisti draugiškų rungtynių su Gabono futbolo rinktine žuvo didžioji dalis futbolininkų. Tai susilpnino ne tik komandos šansus pakovoti dėl patekimo į kitą etapą, bet ir lieka didelis klausimas ar išvis komanda galės pasirodyti turnyre.) 

Apibendrinus turime ne ką prastesnę grupę už pastarąsias ir nors iš autsaiderių Ugandos tikėčiausi mažiausiai staigmenų, bet grupės viršutinėje dalyje turėtume išvysti kovą iki paskutinių minučių.

Statymų pasiūla

Priedo dar padarysime trumpą apžvalgą, ką lažybų bendrovės laiko favoritais. Vieningai visos užsienio bendrovės tiek mūsų lietuviškasis TonyBet skiria pirmąją poziciją praeitų metų čempionams Dramblio Kaulo Kranto futbolo rinktinei. Vienas retesnių atvejų, bet šį kartą didžiausią koeficientą šį kartą gauname tam pačiam TonyBet, kuris siekia 5.00! Antrąją vietą bukmeikeriai skiria, bei sidabro medalius kabina Senegalo futbolo rinktinei, o koeficientą vėl didžiausią gauname Lietuvoje, TonyBet bendrovėje, kuris siekia 6.10! Na, o trečioji vieta šį kartą neskiriama niekam, nes lažybų bendrovės neturi bendros nuomonės ir jos visų skirtingos. Jei pasižiūrėtume giliau rastume vertingų investicijų, bet kaip ir daug kartų teko minėti apžvalgoje, jog turnyre labai daug lygių komandų ir viskas gali labai lengvai pakrypti netikėta linkme!

Didžiausioje pasaulyje lažybų bendrovėje Bet365 už favoritą Dramblio Kaulo Krantą irgi randame tokį pati koeficientą 5.00, tačiau pateikia šiek tiek mažesnį koeficientą už antrąją vietą

Martynas Norvilas nuo jaunystės žavėjosi kazino ir sporto lažybomis, o bėgant metams tapo šios srities ekspertu. Dėl savo aistros statymams jis praleido daugybę valandų studijuodamas įvairias sporto šakas ir strategijas, analizuodamas tikimybes ir tobulindamas savo įgūdžius. Martyno didžiulis žinių bagažas ir patirtis pelnė jam lažybų žaidėjų ben ..