Pasiruošimą pradėkite jau dabar – artėja puikus šansas pasipelnyti iš krepšinio
Krepšinyje ir krepšinio lažybose įprastai didelį vaidmenį atlieka su žaidimu tiesiogiai nesusijusios sąlygos – komandų kelionių atstumas, didelis rungtynių skaičius paeiliui, žaidimas namie/išvykoje ar traumos.
Taip nutiko, kad, besikeičiant tvarkai atrankoje į didžiausius krepšinio čempionatus, ir krepšinyje priėmus futbole taikytą modelį, dauguma šių faktorių turės reikšmę.
Tarptautinės krepšinio asociacijos (FIBA) iniciatyva, rinktinės žais atrankoje į Pasaulio taurę. Atranka vyks sezono metu sukurtuose „languose“. Tam nepritaria Nacionalinė krepšinio asociacija (NBA) ir Eurolyga, tad realu, jog varžybose neišvysime geriausių krepšininkų iš šių lygų.
Tai visiškai iškreips dabartinį Europos krepšinio žemėlapį ir daugiau nebegalėsime užtikrintai sakyti, kad Lietuvos rinktinė lengvai laimės prieš Rumuniją. Lauks daug įdomių mačų.
„LazybuGuru.lt“ kviečia Jus į naująjį modelį pažvelgti plačiau.
Europos krepšinio reitingas
FIBA krepšinio reitinge dažnai netinkamai atsispindi kai kurios kitų žemynų komandos, reitinguojamos aukščiau nei pajėgesnės Europos komandos. Todėl pasižiūrėkime, kaip atrodytų Europos komandų reitingo „Top 16“:
- Ispanija,
- Serbija,
- Prancūzija,
- Lietuva,
- Slovėnija,
- Kroatija,
- Graikija,
- Rusija,
- Turkija,
- Italija,
- Latvija,
- Ukraina,
- Suomija,
- Vokietija,
- Gruzija,
- Čekija.
Tikriausiai, net nežinodami, būtumėte tikėjęsi štai tokio reitingo. Visgi nepamirškite apie tai, kaip komandos pasikeis atrankos varžybose (žvelgiant į šiais metais Europos čempionate žaidusią sudėtį).
Ispanija savo sudėtyje neturėtų nei vieno žaidėjo, jai atstovavusio Europos čempionate. Serbija galėtų turėti tik tris žaidėjus, jei juos išleisti nuspręstų Europos taurėje rungtyniaujanti Miuncheno „Bayern“.
Prancūzija taip pat geriausiu atveju turėtų tik du žaidėjus.
Na, o tokia komanda kaip Vengrija, šiame Europos krepšinio čempionate iškritusi aštuntfinalyje, praprastų tik vieną žaidėją – Adamą Hangą – o visi kiti žaistų, kaip žaidė ir čempionate. Tai reiškia, kad komandų pajėgumas taptų kur kas panašesnis.
Kelionės
Žaidėjai per pakankamai trumpą laiką turėtų nusigauti pas savo komandą. Šiemet komandos žais lapkričio 20-28 dienomis. Pavyzdžiui, Lietuvos rinktinė Kosove žais lapkričio 24 dieną, o jau po dviejų dienų Lietuvoje žais prieš Lenkiją. Nepamirškime, kad užsienyje žaidžiantys žaidėjai turės greitai, iš savo atstovaujamų ekipų, atvykti į Kosovą/Lietuvą ir tai gali sukelti nuovargį – laiko ilsėtis nebus.
Štai, yra reali tikimybė, kad rinktinei atstovauti galės Kinijoje žaidžiantis Donatas Motiejūnas. Jei jo komanda žais panašiu laiku, tuomet aukštaūgis turės mažai poilsio ir privalės skubėti.
Pranašumas atiteks toms rinktinėms, kurių pagrindą sudarys žaidėjai iš vietinės lygos (pavyzdžiui, minėtos Rumunija, Vengrija).
Pasiruošimas
Nebebus laiko pasiruošimui ar traumų išsigydymui. Žaidėjai susirinks ir jau po kelių treniruočių žais oficialų mačą, galintį daug lemti savo komandai. Tai bus visiška priešingybė iki šiol matytam modeliui, kuomet rinktinės ruošėsi ilgą laiką.
Dažnai komandos žaisdavo pirmuosius pasiruošimo mačus ir išbandydavo savo taktinius sprendimus, o to rezultatu tapdavo pralaimėjimai „ant popieriaus“ kur kas silpnesnėms komandoms, tad šiuo atveju vėl kyla tokia pati grėsmė.
Be to, jei vasaros metu rinktinės galėdavo palaukti šiek tiek traumuoto žaidėjo (kaip šiemet buvo laukiama, kol traumą išsigydys Marius Grigonis), tai nuo šiol šitai bus neįmanoma – toks žaidėjas tiesiog negalėtų atstovauti komandai.
Dar vienas reikšmingas faktorius – reikmė turėti komandą ir joje žaisti. Jau buvo kalbama, kad Martynas Gecevičius gali nesulaukti kvietimo į rinktinę dėl vienos paprastos priežasties – jis neturi komandos ir nežaidžia, tad šiam gynėjui reikėtų daugiau laiko ir žaidimo patirties, kad jis įgytų tinkamą formą. Tai reiškia, kad rinktinei mažai naudingi būtų ne tik klubo neturintys žaidėjai, tačiau tuo pačiu ir tie, kurie daugiau laiko praleidžia ne aikštėje, o ant atsarginių žaidėjų suolelio.
Vėlgi pranašumas atitekti turėtų toms komandoms, kurios sudarytos iš vietinių žaidėjų, kartu žaidžiančių jau ilgą laiką – jiems tiesiog nereikėtų prisitaikyti prie komandos draugų, būtų mažiau taktinių sprendimų. Labiausiai išryškėtų žaidėjų vienas kito pažinimas ir galbūt individualus meistriškumas. Bendra žaidimo kokybė turėtų kristi.
Rungtynių skaičius
Nepamirškime, kad daug žaidžiantys žaidėjai gali tuo pačiu būti ir labiau pavargę. Negana to, jiems ir toliau tektų didelis krūvis – aplinka pasikeistų, tačiau sužaisti reikėtų 3 mačus per dvi dienas.
—-
Įvertinus visa tai, akivaizdu, kad Gruzija tikrai gali pranokti Vokietiją, Juodkalnija gali mesti iššūkį Ispanijai, Austrija – Serbijai. Turėtume sulaukti nemažai netikėtų rezultatų, o ruoštis tam galime iš anksto – tvarkaraščiai jau yra viešai skelbiami fiba.basketball svetainėje. Visa kita informacija – kaip potencialūs žaidėjai, nežaidžiantys NBA ir Eurolygoje, yra nesunkiai pasiekiami.