Kelly kriterijus

Ankstesniame straipsnyje „auksinės” statymų sistemos nagrinėjome plačiai paplitusias Martingalo ir Skaičių eilutes, bei Fibonacci skaičių sekos statymo sistemas. Dažniausiai, tai sistemos paremtos klaidingomis matematinėmis prielaidomis, todėl mes ir rašome žodį auksinės kabutėse. Tačiau, mes vistiek manome, kad mūsų skaitytojams būtų labai pravartu su jomis susipažinti. 

Taigi, tų sistemų minusas, kad jos turi labai stiprius svyravimus. Naudojant tuos metodus, mes didiname savo statymus kai pralaimime, taigi lošėjas praktiškai visada balansuoja ant bankroto ribos.

Kelly kriterijus geras tuo, kad čia aritmetinė progresija didėja laimint ir mažėja pralaimint. Statymai apskaičiuojami pagal turimo kapitalo dydį, taigi, bankroto tikimybės nėra.

Šis metodas reikalauja, kad tikimybės būtų žaidėjo, o ne lažybų tarpininkų pusėje. Jei komanda, kuri žaidžia namuose, turi koeficientą =2.0, tu gali statyti tik tuo atveju, jeigu manai, kad ši komanda turi 50% ir didesnę tikimybę laimėti.

Plačiau apie tai, kas yra vertės statymai, kaip juos apskaičiuoti ir kaip uždirbami pinigai sporto statymuose gali sužinoti parsisiuntęs mūsų „Statymų ABC” pradžiamokslį.  

Kelly kriterijus, pavadintas amerikiečio John L. Kelly, išradusio šią teoriją ir formulę, vardu.

Sutrumpinta Kelly teorija sako: jei gali nuspėti teisingą įvykių rezultatą, tada formulė apskaičiuos, kokia turėtų būti statymo suma.

Jei pervertinsi savo galimybes nuspėti rezultatą (pvz.: jei duosi sau 60%, kai turėtų būti 52%) sumokėsi už tai pralošdamas. Jeigu save per daug nuvertinsi, laimėsi mažiau pinigų, negu galėtum, įvertinęs save teisingai. Prieš pradėdamas naudotis Kelly metodu turi apsvarstyti keletą dalykų:

kelly kriterijus statymose
📖 Turinys

Kapitalo dydis

Kapitalas turėtų būti 10-15 kartų didesnis, negu paprastas tavo statymas. Žinoma, turi galėti sau leisti šiuos pinigus pralošti. Su Kelly metodu neprarasi visų savo pinigų staiga, nes, kaip ir minėta, statymai skaičiuojami pagal turimo kapitalo dydį.

Kaip dažnai ir kaip gerai sugebi nuspėti varžybų baigtį

Patirtis dalyvaujant sporto lažybose yra labai svarbi. Pasirinkti teisingai ir pakankamai dažnai, žinoma yra sudėtingiausia dalis. Tačiau, tiktai darydamas veiksmus tos patirties įgausi. Nesitikėk, kad per savaitę surasi daugiau negu 2-5 varžybas, vertas tavo dėmesio. Jei siūlomas koeficientas yra 2.0, komanda privalo turėti daugiau negu 50% tikimybę laimėti, nes statymo dydis taip pat priklauso ir nuo laimėjimo tikimybės (kuri yra subjektyvi ir paremta tavo nuomone).

Vienas metodas

Geriausia pasirinkti vieną metodą ir jo nuosekliai laikytis. Taip tu matysi iš tikro ar metodas veikia ir ar tavo statymai tau duoda pliusą. Taip pat stiprinsi savo moralę bei discipliną. 

Kelly kriterijus iš arčiau

Didžiausias Kelly kriterijaus pliusas yra kad, kai tavo kapitalas mažas, praloši mažiau pinigų. Taip yra todėl, kad kitas statymas yra turimo kapitalo procentinė dalis. Jei vidutinis statymas yra kažkur 10% nuo turimo kapitalo, gali pralošti 6 kartus iš eilės ir vis dar turėti apie 48% savo pirminių lėšų.

Formulė:

Statymas = (Koeficientas * % apskaičiuota tikimybė laimėti) – 1/(Koeficientas – 1)*100

Pvz.: sakysime, mes radome varžybas L.Rytas-Žalgiris, su koeficientais 1.90 / 2,00. Tačiau, mes manome, kad Žalgirio tikimybė laimėti yra 60%, o tuo tarpu lažybų bendrovė duoda statymą, kad tikimybė laimėti 50%, taigi mes turime +10% vertės statymą. Taigi kiek dabar statyti?

Formulė = 2(koeficientas) * 0,6(mūsų tikimybė)  – 1/(2-1) * 100 = 20%. Taigi, remiantis paprasčiausiu Kelly kriterijaus variantu, aš šia turėčiau statyti 20% savo turimų pinigų. 

Pvz.: tos pačios varžybos, tik šį kartą aš manau, kad Žalgirio tikimybė laimėti ne 60%, o 53%.

Formulė = 2 * 0,53 – 1/(2-1) * 100 = 6% . Tai šiuo atveju mes jau statysime tik 6% savo banko.

Taigi, kaip matote Kelly kriterijaus esmė yra mūsų pranašumas. Tačiau, tuo pačiu tai yra ne tik didžiausias privalumas bet ir didžiausias pavojus, nes dažniausiai labai sunku tiksliai apibrėžti savo pranašumą. Patikėkit tai tinka ne tik naujokams, bet ir pažengusiems. Tuo pačiu atsiranda tikrai didelė variacija, jeigu mes už vienas varžybas ketiname statyti daugiau negu 10% savo turimo kapitalo. Taigi, todėl buvo sukurti tam tikros Kelly metodo modifikacijos.  

Kelly modifikacijos

Dalinis Kelly (Fractional)

Kaip jau matėte iš pavyzdžio pateikto aukščiau, vadovaujantis originaliuoju Kelly metodu turėtumėte labai rimtų reikalų, jeigu bent keletas jūsų statymų nepraeitų. Taigi, ką dažniausiai daro rimti lažybininkai, jie naudoja dalinį Kelly metodą. Taigi, vietoje to, kad jie statytų pilną nurodomą procentą, jie pvz.: stato tik pusę to, ką jiems siūlo Kelly kriterijus. Galimi ir dar mažesnį variantai, galima statyti ir ketvirtadalį to ką gauname pagal  Kelly kriterijų.

Sumažindami statymo dydį, mes suteikiame sau daugiau stabilumo, aišku, mes aukojame dalį savo pelno. Tačiau, net ir patys geriausi lažybininkai kartais patiria labai ilgas nesėkmių serijas. Tendencija tarp profesionalų yra tokia, kad kuo daugiau turime kapitalo, tuo atsargesnes schemas naudojame. Sakysime, jeigu aš pradedu su 500$, kurie man yra savaitės uždarbis, aš galiu naudoti, kad ir paprastą Kelly ir statyti po 10% ar daugiau ant vieno įvykio, tačiau kai mano 500 išauga iki 50 000$ tada aš jau nebenoriu statyti po 10% ant vieno įvykio, tada aš jau noriu statyti tik po 1-2%. 

Mano Kelly

Visiems naujokams sporto statymuose arba tiems, kas iki šiol minusino ir nori pakeisti šią tendenciją ir pradėti užsiimti rimtai sporto statymais ir pradėti iš to reguliariai uždirbinėti, mes rekomenduojame naudoti Kelly kriterijų, tiksliau dalinį Kelly kriterijų. Jeigu esate visiškas naujokas arba iki šiol minusavote lažybose, tai pradžioje geriau rinktis atsargesnius variantus, naudoti ketvirtadalio Kelly variantą arba dar mažesnes dalies. Nes pradžioje bus labai sunku nustatyti „realią” varžybų baigtį procentais.

Taigi, pradžioje jūs turite labai gerai įvertinti, kokią riziką jūs norite ir galite prisiimti. 

Pvz.: artėjant Europos krepšinio čempionatui, aš atskyriau iš savo viso kapitalo 500 eurų, kurie buvo skirti statymams tik ant šio čempionato. Po čempionato planas buvo juos tiesiog išsiimti visus. Taigi, aš naudojau paprastąjį Kelly metodą, nes tai buvo labai trumpas statymų periodas ir aš vadovavausi agresyvia taktika, nes sudeginti 500 eurų, nebuvo didelis nuostolis. Taigi, leidau sau rinktis didesnį pelną, bet su didesne rizika, vietoje to, kad pasirinkčiau +100 eurų pelną per čempionatą, bet su labai mažais svyravimais. 

Tačiau, jeigu aš tam naudočiau visą savo pokerio ir lažybų kapitalą, aš niekada nenaudočiau paprastojo Kelly kriterijaus, būtų galimybė uždirbti labai daug pinigų, tačiau rizika sudeginti kelių metų sėkmingą darbą yra visiškai neverta to. Taigi, standartiniuose statymuose aš linkęs naudoti ne daugiau negu 1/5 Kelly kriterijaus. T.y. jeigu pagal paprastą formulę aš gaunu, kad man reikia statyti 10% aš statau tik 2%, jeigu gaunu, kad reikia statyti 5% aš statau tik 1% savo viso kapitalo ir t.t. 

Taip pat dar labai svarbu yra jūsų psichologinis pasiruošimas. Kaip ir sporte labai daug rezultato nulemia psichologija, taip ir statymuose daug lemia psichologija. Pirmiausia, kaip jūs reaguojate į nesėkmes? Kaip jūs reaguojate į ilgas nesėkmes? Po 5 iš eilės nesėkmingų bandymų ir pralošę daug savo viso banko naudojant paprastą Kelly metodą ar jūs vis dar išliksite blaivus ir galėsite toliau protingai atrinkti ir vertinti statymus? Prisipažinsiu man būtų sunku, kiekvieną kartą, kai aš papuolu į duobę, kuri suvalgo daugiau negu 25% mano kapitalo mane išmuša šaltas prakaitas ir man reikia skirti daugiau dėmesio psichologijai. Taigi, kuo jūs esate labiau emocionalus tuo saugesnių kapitalo valdymo taisyklių jums reikėtų laikytis. 

Yra atlikta 500 statymų simuliaciją naudojant įvairias kapitalo valdymo sistemas. Kiekviena sistema davė labai skirtingus rezultatus. Mes labai jums rekomenduojame perskaityti tą straipsnį: 5 kapitalo valdymų sistemų simuliacija ir svyravimai.

Taigi, primename, kad lažybos prasideda nuo teisingo suvokimo apie vertę (+EV) ir jos radimo. Antras dalykas, tai teisingas kapitalo valdymas. O trečias dalykas, kuris ne mažiau svarbus reikia pasirinkti tinkamus partnerius, t.y. išsirinkti geriausias lažybų bendroves.

Martynas Norvilas nuo jaunystės žavėjosi kazino ir sporto lažybomis, o bėgant metams tapo šios srities ekspertu. Dėl savo aistros statymams jis praleido daugybę valandų studijuodamas įvairias sporto šakas ir strategijas, analizuodamas tikimybes ir tobulindamas savo įgūdžius. Martyno didžiulis žinių bagažas ir patirtis pelnė jam lažybų žaidėjų ben ..