Popiežiaus rinkimai 2025: Lažybų prognozės ir apžvalga

Balandžio 21 d. mirus popiežiui Pranciškui, iš karto prasidėjo pasiruošimas naujojo popiežiaus rinkimams. 

Balandžio 28 d. vykusiame susitikime, kuriame dalyvavo visi 252 kardinolai, nuspręsta, kad naujasis popiežius bus renkamas gegužės 7 d. Tačiau kada jis bus išrinktas – neaišku, kadangi popiežiaus rinkimai vyksta tol, kol bent vienas iš kandidatų surenka du trečdalius balsų. 

Iš visų kandidatų galima išskirti šešias pavardes, už kurių pergalę duodamas mažesnis nei 10.00 koeficientas.

Pagrindinis kandidatas – Pietro Parolin. Į popiežius titulą taip pat kandidatuoja Luis Antonio Tagle, Peter Turkson, Matteo Zuppi, Robert Sarah ir Pierbattista Pizzaballa. Didelė tikimybė, jog būtent iš šių šešių pavardžių ir bus išrinktas naujasis popiežius. 

📖 Turinys

Naujojo popiežiaus rinkimai – statymų prognozės

Žinant, kad naująjį popiežių rinks 135 kardinolai, pirmiausia, galima susipažinti su jį renkančiųjų situacija. 

Beveik 80 % dabartinių kardinolų paskyrė būtent popiežius Pranciškus. Didžiausią jų dalį sudaro kardinolai iš Europos – jų yra net 53, o tai – beveik 40 % asmenų. 

27 kardinolai yra iš Azijos ir Okeanijos, 21 iš Centrinės Amerikos, 16 iš Šiaurės Amerikos ir 18 iš Afrikos. Italija turi net 17 kardinolų, o tai – svarbus skaičius, turint omenyje, kad vienas pagrindinių kandidatų yra būtent italas. JAV turi 10 kardinolų, 7 turi Brazilija, 5 – Prancūzija. 

popieziaus-rinkimai-karidinolai

Iš kur bus naujasis popiežius?

Neabejojama, kad naujasis popiežius bus iš Europos, Azijos arba Afrikos. Šiaurės Amerikos ir Pietų Amerikos žemynams suteikiami minimalūs šansai. Šiaurės Amerikai pagrindinės lažybų bendrovės duoda 13.00 koeficientą, o Pietų Amerikai – 25.00. Kad popiežius bus iš Europos skiriamas 1.95 koeficientas, kas atrodo kaip didelę vertę turintis pasirinkimas. 

Prieš susipažįstant su pagrindiniais kandidatais, pažymėti reikia tai, jog nuo 741 metų visi popiežiai, išskyrus paskutinįjį popiežių Pranciškų, buvo gimę Europoje. Akivaizdu, kad šiuo aspektu dominuoja Europa, ką atspindi ir kardinolų skaičius – apie 40 % jų yra iš Europos.

Popiežius Pranciškus gimė Buenos Aires, Argentinoje ir pirmą kartą per paskutinius 1300 metų išrinktas popiežius nebuvo europietis. 

Kokia tikimybė, kad popiežius bus ne europietis? 

Tarp trijų pagrindinių kandidatų, du iš jų nėra europiečiai. Luis Antonio Tagle gimė Filipinuose, o Peter Turkson – Ganoje. Jeigu būtų išrinktas bent vienas iš šių kandidatų, tai būtų pirmas kartas istorijoje, kuomet popiežius yra iš Azijos arba iš Afrikos. 

Jeigu būtų išrinktas P. Turkson, jis būtų ne tik pirmasis popiežius iš Afrikos, bet ir pirmasis popiežius juodaodis. Visgi čia iškyla klausimas, ar katalikų pasaulis tam pasiruošęs. 

Pietro Parolin – @3.00 

Pietro Parolin yra 70-metis Vatikano sekretorius. Nuo 2014 metų jis įšventintas į kardinolus. Prieš užimdamas sektretoriaus pareigas, 30 metų dirbo Šventojo Sosto diplomatinėje tarnyboje, taip pat Nigerijoje, Meksikoje ir Venesueloje. 

pietro-parolin

Vienas pagrindinių šio kandidato skirtumų lyginant su popiežiumi Pranciškumi yra tai, jog P. Parolin nėra toks artimas liberaliajam sparnui. Italas laikomas pagrindiniu kandidatu nepaisant to, kad turėjo problemų tvarkant bažnyčios finansus, kas yra išskiriama kaip vienas didžiausių jo minusų. 

Galima sakyti, jog P. Parolin yra pagrindinis Europos atstovas šiuose rinkimuose. Jeigu bus išrinktas europietis, didelė tikimybė, jog tai bus būtent P. Parolin. 

Luis Antonio Tagle – @3.30 

Luis Antonio Tagle yra 67-erių Filipinų katalikų kardinolas, buvęs Manilos arkivyskupas. Jis gimė Maniloje, Filipinuose, ir turi realias galimybes tapti pirmuoju popiežiumi iš Azijos. 

luis-antonio-tagle

Kitaip nei P. Parolin, Luis Antonio Tagle dažnai laikomas Azijos Pranciškumi. Todėl, jeigu kardinolai nenorės didelių pokyčių bažnyčioje, paprasčiausia būtų išrinkti Luis Antonio Tagle. 

Dar vienas šio kandidato pliusas yra tai, jog Azija šiuo metu yra tas regionas, kuriame sparčiausiai auga katalikų populiacija. Galima neabejoti, jog L. Tagle per religiją suvienytų vieną nuo kitos nutolusias šalis. 

Kitaip nei jo varžovas Peter Turkson iš Afrikos, Luis Antonio Tagle daugeliui atrodo priimtinesnis pasirinkimas. Ne veltui filipiniečiui duodamas beveik identiškas koeficientas kaip ir italui, todėl statymas už L. Tagle atrodo kaip geras pasirinkimas. 

Peter Turkson – @6.00

Peter Turkson netrukus švęs jau 77-ą gimtadienį, o tai – vienas didesnių minusų prieš pagrindinius varžovus. Italas P. Parolin yra beveik septyneriais metais jaunesnis, o Luis Antonio Tagle – visu dešimtmečiu. 

peter-turkson

P. Turkson yra buvęs įvairių bažnyčios įstaigų pirmininkas, du kartus dalyvavęs konklavoje, kuomet buvo išrinktas Benediktas XVI ir Pranciškus. Didelis P. Turkson pliusas yra tai, jog jis yra įtakingiausias kardinolas iš Afrikos, todėl gali turėti didelį šio regiono kardinolų palaikymą. 

Kaip vyksta naujojo popiežius rinkimai?

Popiežių renka atrinkti kardinolai, o balsuoti gali tik jaunesni nei 80 metų konklavos nariai.

Tarp kandidatų yra daugybė pavardžių, kadangi teoriškai naujuoju popiežiumi gali tapti bet kuris pakrikštytas vyras. Būtent anksčiau taip ir vykdavo, kuomet popiežiumi būdavo išrenkamas koks nors žymus krikščionis. Šiais laikais situacija pasikeitusi – popiežius renkamas tik iš kardinolų būrio. 

Kas yra konklava?

Konklava yra Kardinolų kolegijos susirinkimas, kuris žinomas kaip procesas, kurio metu vyksta naujojo popiežiaus rinkimai. Į konklavą susirinkę kardinolai yra uždaromi ir užrakinami. Jie taip pasilieka tol, kol pavyksta išrinkti naująjį popiežių. 

Kardinolai neturi jokio ryšio su išoriniu pasauliu ir viskas yra sprendžiama tarpusavyje. Kitaip nei politikoje, pagrindiniai kandidatai į popiežiaus sostą nedaro jokių kampanijų – viskas vyksta vidinėje aplinkoje. 

Balsavimo už popiežių procesas

Balsavimo procesas labai paprastas – kiekvienas kardinolas užrašo savo favorito pavardę ir taip atiduoda savo slaptą balsą. Vėliau balsai skaičiuojami, ir jeigu vienas iš kandidatų surenka bent du trečdalius balsų, tuomet yra skelbiama rinkimų pabaiga ir atskleidžiamas naujasis popiežius. 

Balsavimo rezultatą gali stebėti ir žmonės Vatikane – jeigu iš Siksto koplyčios pasirodo juodi dūmai, reiškia, kad popiežius nėra išrinktas ir prireiks dar vieno turo. Jeigu popiežius yra išrenkamas, tuomet pasirodo balti dūmai ir po maždaug 10-15 minučių oficialiai paskelbiama, kas tapo naujuoju popiežiumi. 

Per vieną dieną vyksta iki keturių balsavimo turų. Jeigu jų neužtenka, balsavimas tęsiamas kitą dieną. Istorijoje būta atvejų, kai naujojo popiežiaus rinkimai truko ypač ilgai.

Pavyzdžiui, XIII amžiuje Grigaliaus X paskyrimas truko beveik trejus metus, kas yra ilgiausiai iki šiol vykusi konklava. 

Šiais laikais situacija stipriai pasikeitusi, o rinkimai vyksta daugiausiai kelias dienas. Abu paskutiniai popiežiai buvo išrinkti antrąją dieną, popiežius Pranciškus išrinktas penktajame balsavimo ture. 

Taigi už ką statyti naujo popiežiaus rinkimuose?

Jei norite statyti už pagrindinius kandidatus, Pietro Parolin ir Luis Antonio Tagle yra puikus pasirinkimas. Jei tikite, kad popiežiaus rinkimai baigsis išrinkus kandidatą iš Europos, rinkitės Europą. Jei manote, kad šį kartą gali būti pasirinktas popiežius iš Azijos ar Afrikos, Peter Turkson arba Luis Antonio Tagle yra kandidatai, kuriuos verta apsvarstyti. 

Martynas Norvilas

Sporto žurnalistas & Lažybų industrijos ekspertas

Martynas Norvilas - sporto žurnalistas ir lažybų industrijos ekspertas. Dėl savo aistros statymams jis praleido daugybę valandų studijuodamas įvairias sporto šakas ir strategijas, analizuodamas tikimybes ir tobulindamas savo įgūdžius. Martyno didžiulis žinių bagažas ir patirtis pelnė jam lažybų žaidėjų bendruomenės pagarbą, pastarieji dažnai jo p ..