Viskas prasidėjo nuo to, kai 1977 metais Thierry Sabine pasiklydo Libijos dykumoje Abidijan-Nice ralio metu. Sugrįžęs namo į Prancūziją, lenktynininkas pasidalino išgyvenimais ir naujomis idėjomis, kurios privedė prie šio ypatingo renginio organizavimo.
Jau kitais metais (1978m.) gruodžio mėnesį įvyko pirmasis Dakaro ralis, kurio startas buvo Paryžiuje, o finišas Senegalo sostinėje – Dakare.Pirmajame Dakaro ralyje dalyvavo 182 transporto priemonės, finišą už 10 000 km. pasiekė tik 74 transporto priemonės. Motociklininkas Cyril Neveu yra laikomas pirmojo ralio čempionu. Kiekvienais metais ralio populiarumas didėjo, o prie starto linijos stodavo vis daugiau transporto priemonių.
1986 metais, Dakaro ralio metu žuvo pagrindinis organizatorius Thierry Sabine. Sraigtasparnis, kuriuo skrido prancūzas, patekęs į smėlio audrą krito ir žuvo visi penki juo skridę žmonės. Tarp jų buvo ir Prancūzijos dainininkas Daniel Balavoine. Po šio įvykio ralis tęsėsi, tačiau nuotaika buvo slogi kaip niekada. 1988 metais prie starto linijos stojo 603 transporto priemonės, o 2005 metais – net 688.
Iki 2008 metų Dakaro ralis visada vyko Afrikoje, beveik visus kartus finišas būdavo Dakaro mieste, Senegale. 2008 metais Mauritanijoje prieš pat ralį įvyko teroristinis išpuolis, po kurio renginys buvo atšauktas. Nuo 2009 metų ralis persikėlė į Pietų Ameriką, kur dažniausiai trasos pradžia arba finišas būdavo Buenos Airėse, Argentinoje.
2020 metais Dakaro ralis pirmą kartą istorijoje startuos Saudo Arabijoje. Sausio 5 dieną, Jeddah mieste bus atvertas naujas istorijos puslapis.
Lietuvių pasirodymai. Dakaro rezultatai
Šiais metais Lietuvą Dakaro ralyje atstovaus net šešios komandos. Motociklininkas Arūnas Gelažninkas šiame ralyje debiutavo praeitais metais ir pasiekė nuostabų rezultatą. Tarp naujokų jis finišavo ketvirtas, o tarp visų dalyvių liko 24-toje vietoje. Daugkartiniam Lietuvos ir Baltijos šalių čempionui tai bus antrasis Dakaro ralis istorijoje.
Benediktas Vanagas yra jau nuolatinis Lietuvos atstovas Dakaro ralyje. Nuo 2013 metų ralyje dalyvaujantis lenktynininkas praeitais metais pasiekė geriausią rezultatą Lietuvos istorijoje. Per plauką atsilikęs nuo 10 vietos, Benediktas Vanagas su Sebastian Rozwadowski liko 11-toje vietoje. Prieš tai geriausias rezultatas buvo pasiektas 2015 metais – 24 vieta. Vieną kartą (2017 metais) B.Vanagas nepasiekė finišo.
Antanas Juknevičius yra daugkartinis Dakaro ralio dalyvis. Šiame ralyje debiutavo 2003 metais, o nuo 2014 metų nepraleido nei vieno ralio. 2008 metais Antanas buvo pasiruošęs dalyvauti ralyje, tačiau jis buvo atšauktas. Blogiausias pasirodymas užfiksuotas 2015 metais – 60 vieta. Geriausias rezultatas pasiektas buvo 2018 metais – 12 vieta, tuo metu tai buvo Lietuvos rekordas. Praeitais metais bendroje įskaitoje liko tik 36 vietoje.
Vaidotas Žala Dakaro ralyje dalyvaus penktą kartą. Nuo 2016 metų prisijungęs prie dalyvių, pirmus du kartus nepasiekė finišo, tačiau 2018 metais buvo užimta 18 vieta, o praeitais metais net 12 vieta. Nuo 11 vietoje likusio Benedikto Vanago atsilikta buvo beveik valanda laiko.
Gintas Petrus sugrįžta į Dakaro ralį po daugiau nei 10 metų pertraukos. Dakaro ralyje Gintas debiutavo 2002 metais, užimta buvo 51 vieta, o 2003 metais – 55.
Edvinas Juškauskas laukia debiuto Dakaro ralyje. Įdomu tai, kad ralyje vairuos iš V.Žalos nusipirktą „Toyotą Hillux“ automobilį.
Dakaro favoritai automobilių klasėje yra katarietis A.Nasser, P.Sephane, D.Giniel ir S.Carlos. Lietuvių neįtraukėme į šią lentelę, nes jie neturi daug šansų ir jų koeficientai, kad laimės Dakarą, siekia net 200. Nors koeficientas nemažas ir gundo surizikuoti keliais eurais, bet to nepatariame daryti, nes nors ir koeficientas aukštas, bet jame vertės tikrai nėra statyti.
Dakaro lenktynėse daug lemia technika, o ją kur kas geresnę turi A.Nasser, P.Sephane, D.Giniel ir S.Carlosturi. Todėl, net neabejojame, kad Dakarą laimės kažkas iš šių keturių sportininkų, nes šie lenktynininkai važiuos su gamykliniais automobiliais ir jei kas nors nutiks dykumoje, į pagalba atskubės labai didelė mechanikų komanda.
Dakaro rezultatai gyvai. Dakaras tiesiogiai.
Dakaras tiesiogiai bus transliuojamas beveik 190 pasaulio šalių. 70 TV kanalų transliuos Dakarą, o per dieną bus parodoma apie 8 valandas turinio. Trasoje dirbs 3 malūnsparniai ir bus įrengtos 22 stotelės, kur bus apdorojama informacija, video bei nuotraukos.
Lietuvoje tiesioginių transliacijų netransliuoja nei vienas kanalas. Tačiau, BTV kanalas nuo sausio 5 dienos kiekvieną dieną rodys laidą, skirtą Dakarui, kurioje apžvelgs visus svarbiausius įvykius bei lietuvių pasirodymus.
Jeigu neturite lietuviškos kabelinės televizijos ar gyvenate užsienyje, tada BTV kanalo laidas galite stebėti per GO3 platformą. Pirmą mėnesį šia platforma galima naudotis nemokamai, vėliau jau mėnesiniai planai prasidės nuo 2,99 eurų per mėnesį iki 12,99 eurų per mėnesį, priklausomai nuo jūsų poreikių.
GO3 platforma buvo pervadinta iš „TvPlayPremium”, taigi joje galėsite matyti ne tik btv Dakaras online, bet ir nemažai kitų sporto transliacijų – NBA, Eurolygos, Eurocup, Anglijos „Premier”, Italijos „Serie A” lygų transliacijas.
Dakaras rezultatai gyvai, naujienas ir reportažus iš Saudo Arabijos dykumos galite rasti dakar.com svetainėje. Tai oficialius šių lenktynių internetinis puslapis, kuris idealiai tinka tikram Dakaro lenktynių fanui. Jeigu norite sekti tik lietuvių rezultatus, tai rekomenduojame susirasti lenktynininkų socialinių tinklų profilius ir ten gausite informaciją iš Saudo Arabijos dykumos patys pirmieji.
Aktualūs klausimai
🚗 Kas yra dakaro ralis?
Didžiausios ralio lenktynės pasaulyje.
🚗 Kokie yra geriausi lietuvių pasirodymai Dakare?
Benediktas Vanagas 2019 metais – 11 vieta, Antanas Juknevičius 2018 metais – 12 vieta.
🚗 Kokie yra Dakaro statymai?
Kas taps lenktynių nugalėtoju, lenktynininkų tarpusavio pasirodymai.
🚗 Kur stebėti Dakaras tiesiogiai?
BTV televizijos kanalą, go3 platforma ir Dakar.com internetinį puslapį.
🚗 Kas yra Benediktas Vanagas?
Autosporto lenktyninkas, Lietuvos ralio čempionas, 8 kartus dalyvavęs Dakaro lenktynėse.